Strona główna Wydarzenia Oddaj krew i zostań dawcą szpiku!

Oddaj krew i zostań dawcą szpiku!

2

Na wtorek, 29 września w godzinach od 10.00 do 13.00 w sali narad Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy zaplanowano zbiórkę krwi połączoną z rejestracją dawców szpiku. Krew zbierana będzie z pomocą specjalistów z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Wałbrzycha. Zapisy dla potencjalnych dawców szpiku prowadzić będzie fundacja DKMS „Wspólnie przeciw białaczce”.

krew 1
Na miejscu, tak jak podczas oddawania krwi w centrum, chętni do podzielenia się darem życia zostaną przebadani, a po oddaniu krwi dostaną słodki upominek i zaświadczenie o dniu wolnym od pracy.
W tej chwili najbardziej potrzeba minusowych grup krwi, w szczególności brakuje krwi grupy 0 Rh -, 0 Rh+.

Kandydat na dawcę krwi powinien zgłosić się:
• wypoczęty,
• po lekkim ubogotłuszczowym posiłku,
•z dokumentem ze zdjęciem stwierdzającym tożsamość, wraz z numerem PESEL i adresem zamieszkania/zameldowania (np. dowód osobisty, prawo jazdy),
• dzień wcześniej i w dniu oddania krwi nie spożywać alkoholu lub innych środków zmieniających nastrój,
• ograniczyć palenie papierosów,
• zadbać o nawodnienie organizmu.

Podczas zbiórki krwi organizowana będzie także rejestracja dla potencjalnych dawców szpiku prowadzona przez fundację DKMS „Wspólnie przeciw białaczce”. Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku 18–50 lat. Wpisanie do rejestru dawców wykluczają: HIV, zapalenie wątroby, cukrzyca, choroby serca. Nie można też mieć za sobą przebytej żółtaczki pokarmowej, gruźlicy, chorób hematologicznych i onkologicznych. Pamiętajmy, że im więcej osób jest zarejestrowanych w Bankach Dawców Szpiku, tym większa szansa na znalezienie odpowiedniej próbki i tym samym na uratowanie chorego.
Patronat nad wydarzeniem objęli prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, starostwa świdnicki Piotr Federowicz oraz wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

/UM Świdnica, opr. red./

Poprzedni artykułŚwiatło na skateparku włącza sms
Następny artykułOSiR czekają spore zmiany [FOTO]