Strona główna Bez kategorii Laureaci festiwalu Okiem Młodych wybrani

Laureaci festiwalu Okiem Młodych wybrani [FOTO]

0

Dziś zakończyła się ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy. Siedem nagród trafiło do laureatów tegorocznej odsłony imprezy.

Fot._Łukasz_Kufner (3)

Zdjęcia Łukasz Kufner

Po raz trzeci swojego faworyta wybrali osadzeni z Aresztu Śledczego w Świdnicy. Ich nagroda – „Kinematografek” – trafiła do Marcina Filipowicza za film „Trampkarze”.

Trzeci raz obradowało też Jury Młodzieżowe. Bartosz Norbert, Tymoteusz Moor oraz Bartłomiej Wróbel ze Świdnicy wybrali film Marcina Podolca – „Dokument” – „dzieło niezwykle dojrzałe, zarówno w treści jak i w formie, o pięknym, oryginalnym rysunku i bohaterze, który choć składa się jedynie z kresek na płaszczyźnie kolejnych klatek animacji, jest bardziej prawdziwy niż niejeden filmowy protagonista z krwi i kości”. Fundatorem nagrody w tej kategorii jest Starostwo Powiatowe w Świdnicy.

Nagrodę publiczności, ufundowaną przez Ligę Kobiet Polskich, koło w Świdnicy, zdobyła węgierska reżyserka Hajni Kis za film „Drugie piętro”.

Nagrodę Specjalną Jury „za pasję i nieoczekiwany zwrot akcji”, otrzymał Kamil Krukowski za film „Fabio’s Videos”.

Nagrodę Specjalną dla Filmu o Szczególnych Wartościach Przyrodniczych w wysokości 3000 zł – ufundowaną przez Nadleśnictwo Świdnica – (z okazji 70-lecia Nadleśnictwa) –
„za głębię”, otrzymała Paulina Skibińska, autorka „Obiektu”.

Jury Międzynarodowe w składzie: Adam Hanuljak, Radovan Sibrt i Jagoda Szelc wybrało „Wielkie emocje Igora” Jana Strejcovskiego, „nie tyle za sam film, ale za próbę poznania swoich limitów i odwagę”. Dokument czeskiego reżysera zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Szkół Filmowych i otrzymał nagrodę w wysokości 1500zł, ufundowaną przez Dolnośląską Szkołę Wyższą.

Jury Konkursu Polskiego: Artur Liebhart, Iwona Łyko i Maciej Gil przyznało główną nagrodę – Grand Prix, czyli 5000 zł oraz statuetkę „Złotego Oka” Marcinowi Podolcowi, autorowi filmu „Dokument”, „za najbardziej pomysłowe i harmonijne połączenie ważnego społecznie tematu z materią artystyczną”.

Tegoroczny festiwal to 1532 minuty z 34 seansami filmowymi i sześcioodcinkowym serialem dokumentalnym, debata, koncert, spektakl teatralny, do tego długie rozmowy, spotkania i dyskusje, a także ponad 30 gości, w tym 7 zagranicznych. Jak podkreśliła jurorka, Iwona Łyko, zarówno świdnicki festiwal, jak i Świdnica, stwarzają niezwykłą atmosferę.

8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” to impreza zorganizowana przez Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławską Fundację Filmową.

Poprzedni artykułBilety do Cinema 3D czekają! [KONKURS]
Następny artykułAlarm na pokładzie! [FOTO]