Strona główna Bez kategorii Komendant Straży Miejskiej do wymiany!

Komendant Straży Miejskiej do wymiany!

17

Likwidacji Straży Miejskiej w Świdnicy nie będzie – przynajmniej w najbliższym czasie, ale jest już pierwszy efekt działań Henryka Kosiorowskiego, inicjatora referendum w tej sprawie. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska poinformowała, że od 1 października 2015 roku dojdzie do zmiany na stanowisku komendanta Straży Miejskiej w Świdnicy.

Rybak i

FOTO: Stanisław Rybak obowiązki komendanta Straży Miejskiej w Świdnicy pełnić będzie jedynie do 30 września 2015 roku

Henryk Kosiorowski, mieszkaniec Świdnicy uznał, że Straż Miejska jest formacją, która nie spełnia oczekiwań i nie jest miastu potrzebna. Podczas wakacji zbierał podpisy pod wnioskiem o zwołanie lokalnego referendum. 17 sierpnia złożył w Urzędzie Miejskim dokument i ponad 340 kart. Było na nich 5039 podpisów, czyli o 300 więcej niż jest to wymagane. Schody zaczęły się po powołaniu przez Radę Miejską komisji do weryfikacji wniosku. Po sprawdzeniu przez uprawnionych pracowników Urzędu Miejskiego imion, nazwisk, adresów i numerów PESEL w bazie danych zanegowano 832 podpisy. 449 nie należało do mieszkańców Świdnicy, reszta była błędna. Ostatecznie wg tej weryfikacji prawidłowych jest 4207 podpisów. By wniosek o referendum był ważny, potrzeba było 4777 podpisów (10% uprawnionych do głosowania mieszkańców Świdnicy). Dziś podczas obrad sesji Rady Miejskiej wniosek o referendum został odrzucony z powodu braków formalnych. – Po odliczeniu nieważnych głosów, jedynie 8,8% uprawnionych obywateli Świdnicy było za zwołaniem referendum o likwidację Straży Miejskiej w Świdnicy – komentuje Albert Gaszyński, radny Rady Miejskiej w Świdnicy.

Pomimo iż w najbliższym czasie nie dojdzie do likwidacji Straży Miejskiej, to jest już pierwszy efekt działań Henryka Kosiorowskiego i ponad 4000 mieszkańców, którzy nie są zadowoleni z  pracy tej formacji.  – Nie możemy być obojętni na ponad 4000 głosów za likwidacją Straży Miejskiej w Świdnicy. Strażnicy miejscy odgrywają ważną rolę w naszym mieście, ale jak widać ich praca nie jest dobrze odbierana przez sporą grupę obywateli. Straż Miejska się zmienia, ale nie tak szybko jak byśmy tego oczekiwali. Dlatego postanawiamy o zmianie na stanowisku komendanta Straży Miejskiej w Świdnicy. Funkcji tej od 1 października nie będzie pełnił już Stanisław Rybak – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

/MDvR/

Poprzedni artykułMarszałek Sejmu RP z wizytą w Świdnicy
Następny artykułWypadek na 35-tce