Strona główna Bez kategorii Kolejne porządki po powodziach

Kolejne porządki po powodziach

3

Zakończyły się prace przy dwóch inwestycjach realizowanych ze środków otrzymanych z budżetu państwa na usuwanie skutków powodzi. Droga w Grodziszczu zyskała nową nawierzchnię, a groźny potok w Mokrzeszowie nowe umocnienia. Do końca listopada następne 171 m Kotarby zostanie odbudowanych dzięki kolejnym 250 tys. zł. przyznanym gminie Świdnica na usuwanie skutków powodzi – informuje Janusz Waligóra, rzecznik prasowy UG Świdnica.

Grodziszcze

– W tym roku realizowaliśmy dwa zadania w ramach środków na usuwanie powodziowych szkód, w Grodziszczu i w Mokrzeszowie. Prace związane z regulacją potoku Kotarba, z wykorzystaniem tzw. „środków powodziowych” trwają od 2009 roku i były wykonane w 5 etapach. Na ten cel zostało już przeznaczonych ponad 4,74 mln zł, w tym 3,46 mln zł stanowiło dofinansowanie z MSWiA. To jednak nie koniec dobrych wiadomości dla mieszkańców Mokrzeszowa, których nieruchomości znajdują się w bliskim sąsiedztwie tego potoku. Dzięki kolejnej rządowej pomocy do końca listopada br. kolejne 171 metrów uzyska umocnienia. Przyjęte rozwiązania zapobiegną w przyszłości wylewaniu wód i zalewaniu posesji – mówi wójt Teresa Mazurek.

Od kwietnia do sierpnia  trwały prace przy drugiej inwestycji realizowanej ze środków „powodziowych”, tym razem w Grodziszczu. Remont dróg gminnych obejmował roboty rozbiórkowe, wykonanie: kanalizacji deszczowej wraz ze studniami burzowymi, oświetlenia drogowego, nawierzchni mineralno-bitumicznej. Ponadto zrealizowane zostały wjazdy na posesje i chodniki z kostki betonowej. Powstał także chodnik wzdłuż drogi wojewódzkiej. Wartość inwestycji w Grodziszczu opiewa na kwotę 691,2 tys. zł, w tym dofinansowanie z budżetu państwa wyniesie 80% kosztów kwalifikowanych, tj. ok. 482,5 tys. zł.

 W tym roku 76 jednostek samorządu terytorialnego otrzymało rządową pomoc na usuwanie skutków powodzi. W ich gronie jest gmina Świdnica z kwotą 1,75 mln. zł. 

 

Poprzedni artykułNauka nie tylko w ławkach
Następny artykułKsiądz trafił do więzienia