Strona główna Bez kategorii Copernicana w świdnickim muzeum

Copernicana w świdnickim muzeum

0

Medale, grafiki, statuetki, wydawnictwa związane z postacią genialnego astronoma przez lata gromadził kolekcjoner z Olsztyna. Niezwykle bogaty zbiór będzie można oglądać w świdnickim Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Wernisaż wystawy w najbliższy piątek o godzinie 17.00.

Kopernik

Copernicana to przedmioty związane z Mikołajem Kopernikiem, które na wystawie w świdnickim muzeum pochodzą ze zbiorów olsztyńskiego kolekcjonera. Paweł Sobotko jest prawnikiem, pracownikiem Instytutu Geodezji i członkiem Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od dziecka interesował się astronomią, w szkole podstawowej i średniej brał udział w konkursach i seminariach astronomicznych, jest również autorem kilku publikacji o tematyce kopernikowskiej, m.in. O zaćmieniach Słońca i Księżyca obserwowanych przez Mikołaja Kopernika opublikowanej w Kwartalniku Historii Nauki i Techniki (1991 r.). Równolegle z zainteresowaniami naukowymi odkrył w sobie pasję kolekcjonerską.

Z bardzo bogatego zasobu, który obejmuje literaturę, grafiki, medale, monety, banknoty, znaczki pocztowe, koperty FDC, zostaną pokazane na wystawie niezwykle rzadkie wydania reprintów dzieła De revolutionibus orbium coelestium oraz medale, grafiki i statuetki, upamiętniające postać genialnego astronoma. Nadzwyczaj efektownie prezentuje się faksymilowe wydanie rękopisu O obrotach, przechowywanego w Bibliotece Jagiellońskiej, o bardzo wysokiej wierności szczegółów, wydane w 1972 r.  Dopełnieniem są wydawnictwa ukazujące renesansową wszechstronność Kopernika w zakresie antycznej filologii, matematyki, ekonomii i prawa oraz medycyny.

Copernicana plakat

Postać Mikołaja Kopernika w medalierstwie została ukazana znacznie później niż w grafice czy malarstwie.  Medale przedstawiają Kopernika z różnymi atrybutami, wśród których dominują układ słoneczny, sfera armilarna, cyrkiel, konwalie – jako symbol zawodu lekarza oraz panoramy miast związanych z biografią astronoma. Plakiety, medale, medaliony wybito z okazji rocznic urodzin lub śmierci astronoma, jubileuszy towarzystw i miast oraz odsłonięcia pomników lub założenia muzeów.

Wystawę uzupełniają kopie grafik, ukazujące Kopernika, ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu i Muzeum Okręgowego w Toruniu, kopia obrazu Jana Matejki Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem (1873) ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius oraz wystawa Mikołaj Kopernik. Życie i dzieło, przygotowana przez Archiwum Polskiej Akademii Nauk, eksponowana wcześniej w Warszawie, Brukseli i Moskwie.

/Radosław Skowron, Muzeum Dawnego Kupiectwa, opr. red./

Poprzedni artykułKsiądz trafił do więzienia
Następny artykułPojechali złotymi autobusami