Strona główna Bez kategorii Uchwałą obywatelską walczą o mieszkania

Uchwałą obywatelską walczą o mieszkania

0

To trzeci projekt uchwały, złożony przez mieszkańców Świdnicy. Lokatorzy bloku śródrynkowego chcą zmienić zapis z 1998 roku, który odebrał im prawo wykupu mieszkań. Pod projektem zebrali ponad 300 podpisów.

blok śródrynkowy

Dotychczas z wprowadzonego do statutu miasta w 2011 roku zapisu korzystano dwa razy. W maju 2012 uchwała obywatelską radni Prawicy Rzeczpospolitej próbowali ratować aquapark poprzez uchylenie uchwały o likwidacji Inwestycji Świdnickich, spółki miejskiej, która miała zajmować się procesem budowy. Drugi projekt przygotowało Świdnickie Forum Rozwoju, próbując wprowadzić do budżetu miasta zapis o przeznaczeniu środki na rekonstrukcję zabytkowej wieżyczki w Parku Młodzieżowym. Obie inicjatywy zakończyły się niepowodzeniem.

Nadzieję na poparcie radnych ma 20 rodzin z bloku śródrynkowego. – Mieszkam tu 32 lata i chcę mieć takie same prawa jak pozostali mieszkańcy – mówi Renata Borkowska. – Wszyscy świdniczanie mogli skorzystać z prawa wykupu mieszkań z nawet 99%bonifikatą, tylko nie my! Nasze mieszkania zostały wyłączone z prywatyzacji. Władze przez tyle lat nie znalazły rozwiązania sytuacji, nikt nie zaproponował nam przeprowadzki do innych mieszkań, które moglibyśmy wykupić. Dlatego teraz chcemy zmiany uchwały z 1998 roku i wykreślenia punktu, który wyłączał blok śródrynkowy ze sprzedaży mieszkań.

Projekt trafił do przewodniczącego Rady Miejskiej Jana Dzięcielskiego i został wczoraj przekazany  prezydent miasta Beacie Moskal-Słaniewskiej oraz radnym. Musi zostać zaopiniowany także po względem prawnym i dopiero po spełnieniu warunków formalnych może zostać skierowany pod głosowanie Rady Miejskiej.

Projekt obywatelski może złożyć każdy świdniczanin. Warunkiem jest zebranie 200 podpisów i prawna możliwość zrealizowania zapisu.

/asz/

Poprzedni artykułOceń urząd pracy
Następny artykułAmfetamina w plecaku