Strona główna Bez kategorii Moc atrakcji na dożynkach w Krzyżowej

Moc atrakcji na dożynkach w Krzyżowej

0

Występ zespołu Trebunie-Tutki, piękne wieńce dożynkowe, kolorowe stragany, smaczne potrawy, gry i zabawy rodzinne, liczne konkursy z cennymi nagrodami, finał turnieju sołectw – to atrakcje tegorocznego Święta Plonów Gminy Świdnica. Organizatorzy, wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, sołectwo Krzczonów, GOKSiR zapraszają mieszkańców gminy i wszystkich gości do Krzyżowej, w niedzielę 30 sierpnia 2015 r. Starostami dożynek będą Iwona Kaniowska oraz Krzysztof Kowalski z Krzczonowa.

Trebunie Tuttki

Gminne Święto Plonów rozpocznie uroczysta Msza św. polowa na schodach pałacu w Krzyżowej, o godz. 13.00 Następnie korowodem dożynkowym delegacje sołectw przejdą na plac, gdzie odbędzie się dalsza część dożynek. – Podobnie jak w roku ubiegłym wszystkie 33 sołectwa zaprezentują swoje przepiękne bochny chleba i wieńce dożynkowe. Będą one dowodem podziękowania i uznania dla wszystkich pracujących w rolnictwie i na rzecz rolnictwa mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

Podczas trwania dożynek zostaną rozstrzygnięte konkursy: na najładniejszy wieniec dożynkowy, stragan dożynkowy, wieniec publiczności jak również rozegrane zostaną ostatnie konkurencje w ramach turnieju sołectw.

Równie atrakcyjnie zapowiada się część artystyczna dożynek. Jako pierwszy na scenie wystąpi zespół śpiewaczy „Ale Babki”, który wspólnie z Teatrzykiem Obrzędowym „Pogwarki” z Burkatowa       zaprezentuje Misterium Chleba. Jedną z wielu niespodzianek będzie występ ZPiT „Bazuny” z partnerskiej gminy Żukowo oraz grupy artystycznej z Indonezji „ SMP LABSCHOLL BEBAYORAN-JAKARTA”. Kolejny muzyczny krążek zaprezentuje formacja wokalna Tadeusza Szarwaryna oraz Dariusza Jarosa „Rozśpiewane Dzieciaki Gminy Świdnica” – pt. „Roztańczeni Rozśpiewani”. Wystąpią także zespoły taneczne i wokalne działające w gminie Świdnica.

Gwiazdą tegorocznych dożynek będzie zespół TREBUNIE-TUTKI, który jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej, m.in. Wystawach Światowych EXPO w Portugalii i Japonii. Reprezentowali Polskę na festiwalach w Chinach, USA i Emiratach Arabskich . Jego rozpoznawalny w Europie styl ukształtowały z jednej strony muzyczne tradycje rodzinne i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo i awangardowe podejście do swojego dziedzictwa. Trebunie-Tutki jako pierwszy zespół z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej.

30 sierpnia 2015 r. w Krzyżowej obowiązywać będzie zmiana organizacji ruchu drogowego związana z Gminnym Świętem Plonów Gminy Świdnica.

mapka Krzyżowa

Na odcinku drogi gminnej do Krzyżowej (Alei Czereśniowej) tj. od drogi wojewódzkiej nr 382 do skrzyżowania w miejscowości Krzyżowa – zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy. Wyjazd z Krzyżowej do Świdnicy odbywać się będzie przez miejscowość Grodziszcze, lub z Krzyżowej do Makowic. Wzdłuż drogi powiatowej w Krzyżowej tj. od skrzyżowania z Aleją Czereśniowa w kierunku Fundacji Krzyżowa obowiązywać będzie zakaz parkowania.

Parking dla pojazdów osobowych P3 zlokalizowany będzie na powierzchni 5ha, przy Alei Czereśniowej, tj. ok. 300 metrów od głównego miejsca niedzielnych uroczystości dożynkowych. Kolejny parking P2 mieścić się będzie w Krzyżowej, przy drodze powiatowej w kierunku Wieruszowa, po lewej stronie. Parking techniczny PT przeznaczony jest wyłącznie dla przedstawicieli sołectw odpowiedzialnych za przygotowanie wieńców dożynkowych oraz straganów.

 /UG Świdnica/

program dożynki