Strona główna Bez kategorii Świdnicki gryf oczami włoskiego artysty

Świdnicki gryf oczami włoskiego artysty

2

Świdnicki gryf już niedługo znajdzie nowe lokum w mieście. Legendarne stworzenie zostanie przywrócone do życia dzięki włoskiemu artyście, który przyjechał do Świdnicy na wyjątkową rezydencję artystyczną. Luca Zamoc, artysta wizualny z Modeny, razem z Wojciechem Kołaczem, czyli Oteckim – utalentowanym muralistą z Wrocławia, przygotowują nowy mural na ścianie jednej z kamienic przy ul. Teatralnej. Oficjalna prezentacja w niedzielę, 30 sierpnia 2015 roku, w ramach tegorocznej edycji świdnickiego Festiwalu Punkt Zero.

4

Zdjęcia Tomasz Pietrzyk

Luca Zamoc przyjechał do Świdnicy na rezydencję artystyczną w ramach projektu MixMediaLab. W trakcie dziesięciodniowego pobytu ma okazję pracować i tworzyć z lokalnymi artystami, a przede wszystkim – poznać naszą kulturę i przyjrzeć się bliżej świdnickiej sztuce. Podczas badania historii miasta szczególnie zainteresowała go legenda o świdnickim gryfie, którą postanowił na nowo zinterpretować i przenieść na ścianę jednej z kamienic przy ulicy Teatralnej. Przez najbliższych kilka dni będzie można obserwować artystę w trakcie pracy, a oficjalna prezentacja muralu nastąpi w ostatnią niedzielę sierpnia.

MixMediaLab

MixMediaLab (MMLab) to projekt, w ramach którego artyści z całego świata mają szansę pracować i tworzyć pod kierunkiem doświadczonych kuratorów – w specjalnie przygotowanych ośrodkach rezydencyjnych. Pierwsza odsłona poświęcona jest trzem dziedzinom sztuki – fotografii, urban art/sztuce miejskiej i rzeźbie. W sierpniu 2015, podczas dziesięciodniowych rezydencji, każdy artysta ma okazję przygotować prace, przeznaczone do funkcjonowania w ściśle określonym miejscu: istotą tegorocznej odsłony MMLab jest badanie związków sztuki i konkretnej przestrzeni. Obszar przygraniczny Dolnego Śląska to miejsce o bogatej przeszłości – wielokulturowa i wielonarodowa historia regionu, różnorodne wątki kulturowe – przyniesione wraz z falą migracji ludności po drugiej wojnie światowej – spotykają się obecnie z realiami zjednoczonej Europy.

Na tegoroczną, pierwszą odsłonę projektu przesłano 34 zgłoszenia z całego świata (m.in. ze Szwajcarii, Hiszpanii, Polski, Turcji, Armenii, Włoch, Węgier, Francji, Niemiec oraz Egiptu). Spośród nich kuratorzy poszczególnych sekcji wybrali trzech artystów, którzy w sierpniu przyjechali na Dolny Śląsk tworzyć i szukać inspiracji. Oprócz Zamoca, w Świdnicy i Bagieńcu gościliśmy fotografika, Macieja Kacprzaka (rezydencja artysty zakończyła się 10 sierpnia; wystawę jego prac będzie można zobaczyć 27 sierpnia 2015 roku podczas Festiwalu Punkt Zero), a 20 sierpnia oficjalnie rozpocznie się rezydencja rzeźbiarza, Piotra Twardowskiego, w Osadzie Gaj (niedaleko Kłodzka).

1

Artysta
Luca Zamoc – urodzony we włoskiej Modenie, absolwent Nuova Accademia di Belle Arti w Mediolanie. Zajmuje się się street artem, sztuką nowych mediów oraz ilustracją. Mieszkał i tworzył m.in. w Mediolanie, Berlinie, Istambule, Nowym Jorku i Los Angeles, aktualnie związany z Barceloną. W swojej twórczości inspiruje się różnorodnymi nurtami: od komiksu lat osiemdziesiątych – przez Biblię – po ludzką anatomię.

Kurator
Wojciech Kołacz OTECKI – na co dzień zajmuje się grafiką warsztatową i ilustracją. Od końca lat dziewięćdziesiątych ingeruje swoimi działaniami w przestrzeń miejską. Maluje murale, umieszcza prace papierowe wykonywane tradycyjnymi technikami graficznymi, przykleja niewielkie rzeźby. Wszystkie te działania są dyskretne; w subtelny sposób wpisują się w chaotyczną tkankę miasta. Jest absolwentem grafiki na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

MixMediaLab to projekt realizowany przez Fundację Spichlerz Kultury, Fundację Zero Point, Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Biuro Festiwalowe Impart 2016 – Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Więcej szczegółów na temat projektu MixMediaLab oraz Festiwalu Punkt Zero: www.punktzero.org.

Poprzedni artykułGłosuj na cud ze Świdnicy!
Następny artykułKino Allegro z Pulp Fiction