Strona główna Bez kategorii Centrum Przesiadkowe czeka na pasażerów

Centrum Przesiadkowe czeka na pasażerów [FOTO]

11

We wtorek, 1 września po godzinie 5.00 pierwsze autobusy komunikacji autobusowej odjadą z nowego dworca przy ulicy Kolejowej. Po dwóch latach zakończyła się najdroższa inwestycja miasta – budowa Centrum Przesiadkowego.

SONY DSC

Nareszcie! Tyle czekaliśmy na takie warunki. Jest wszystko: wygodne perony, informacja elektroniczna, dworzec z poczekalnią i ładnymi toaletami, tunel do dworca kolejowego. Oby tylko to wszystko działało i nie zostało zniszczone – mają nadzieję Elżbieta i Wojciech Szymaszkiewiczowie, którzy pojawili się na dzisiejszej uroczystości zakończenia inwestycji.

Otwieramy najbardziej kosztochłonną inwestycję, która sprawiła nam sporo niespodzianek. Wszystkich, którzy czekali od ponad roku na otwarcie, bardzo przepraszamy. Jednocześnie dziękuję za zaangażowanie w rozwiązywaniu problemów zarówno naszym parlamentarzystom, samorządowi województwa, jak i wykonawcy – mówiła prezydent Beata Moskal – Słaniewska. Poseł Teresa Świło dziękowała także Radzie Miejskiej poprzedniej kadencji, a wicemarszałek Andrzej Kosiór zapewniał, że przedstawia świdnickie centrum jako modelową inwestycję i zadeklarował wsparcie dalszych działań, które mają poprawić komunikację w całej Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Cała inwestycja kosztowała ponad 25 milionów złotych, w tym 13,8 miliona złotych to dotacja unijna. Za te środki w pierwszej kolejności został odrestaurowany dworzec kolejowy Świdnica Miasto, plac przed dworcem oraz ulica Dworcowa. W kolejnym etapie zaadaptowano budynek przy ulicy Kolejowej na dworzec autobusowy, powstały wiaty i drogi manewrowe, zmodernizowano część ulicy Kolejowej. Najwięcej problemów przysporzyły podziemne tunele, które łączą oba dworce. Budowa drugiego przejścia wymagała dopłacenia ponad miliona złotych.  W podziemnych przejściach są trzy dźwigi osobowe.

Podróżni mają do dyspozycji 9 zadaszonych stanowisk, przy każdym jest tablica wyświetlająca kierunek, godzinę odjazdu i nazwę przewoźnika. Dodatkowe tablice są w budynku dworca i na ścianie zewnętrznej oraz w tunelach. Dodatkowo będzie wykorzystywana informacja głosowa o zmianach w rozkładzie, odwołanych autobusach lub opóźnieniach. Na dworcu nie ma jednak okienka z informacją. – Jednak taką informację będzie można uzyskać od pracowników wydziału transportu, którzy już od jutra będą obecni na dworcu – zapewnia zastępca prezydenta Marek Suwalski. – Cały wydział w ciągu dwóch tygodni zostanie przeniesiony do biur na piętrze dworca autobusowego i jego pracownicy będą mieli za zadanie koordynować działanie dworca autobusowego. Za utrzymanie obiektu i porządek odpowiada Miejski Zarząd Nieruchomości. Szacujemy, że utrzymanie będzie kosztowało około 100 tysięcy złotych rocznie, ale to nie jest jeszcze precyzyjne wyliczenie – dodaje wiceprezydent. Całe centrum jest objęte monitoringiem.

W piątek Rada Miejska przyjęła uchwałę o stawkach za korzystanie z dworca autobusowego. Za jedno zatrzymanie autobusu lub busa przewoźnicy będą płacić 10 groszy, co w skali roku da 17 tysięcy złotych. – Na razie w umowie mam 5 groszy – mówi Jacek Kasprzyk, właściciel jednej z firm przewozowych. – Dworzec wygląda bardzo dobrze, a jedynym problemem jest zła komunikacja z Urzędem Miejskim. Zbyt późno otrzymujemy informacje, w zasadzie na ostatnią chwilę. A jak to nowe rozwiązanie zadziała? Mam nadzieję, że dobrze, sprawdzimy wszystko „na żywym organizmie” już jutro od 5.30. Jeśli przewoźnicy będą się nawzajem szanowali i przestrzegali ustaleń, powinno wszystko grać.

Dzisiaj przewoźnicy mogą testować wjazdy i wyjazdy. Od jutra dworzec ma działać normalnie, a tymczasowe przystanki na ul. Spacerowej zostaną zlikwidowane.

Agnieszka Szymkiewicz

zdjęcia Tomasz Pietrzyk

Poprzedni artykułKarkołomna zabawa
Następny artykułRemis w starciu Zjednoczonych z AKS-em