Strona główna Temat dnia Weź paragon i nie daj się oszukać

Weź paragon i nie daj się oszukać

4

Ruszyła nowa odsłona prowadzonej od lat przez Ministerstwo Finansów akcji „Weź paragon”   –  „Nie daj się oszukać – sprawdź paragon”.

paragon

Akcja skierowana jest przede wszystkim do konsumentów, bo to oni otrzymują paragony i mają możliwość ich sprawdzenia. Zarówno w przypadku niewydania paragonu, jak również wydania paragonu niefiskalnego, wartość podatku i tak z reguły jest pobierana od konsumenta. To konsument płaci podatek w cenie towaru lub usługi, podatek który nie zawsze trafia do budżetu, czasem do „kieszeni” nieuczciwego sprzedawcy. W ramach akcji przygotowano materiały informacyjne – baner internetowy i plakat  do pobrania ze strony Ministerstwa Finansów

Każdy paragon fiskalny powinien zawierać charakterystyczne elementy, takie jak:

– centralnie umieszczony napis paragon fiskalny;

– NIP wystawcy, jego nazwę i adres;

-nazwę towaru lub świadczonej usługi;

– cenę;

– logo i numer unikatowy kasy.

Otrzymany paragon fiskalny daje nam możliwość sprawdzenia, za co i ile płacimy, oraz zapewnia nam prawo do reklamowania lub zwrotu towaru.

Z dniem 1 stycznia 2015 r. weszło w życie rozporządzenie stanowiące, że w przypadku świadczenia takich czynności jak np. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, prawnicze, usługi opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, usługi związane z wyżywieniem świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne konieczne jest stosowanie kas rejestrujących. Niemniej jednak przy wprowadzaniu wymogu bezwzględnego ewidencjonowania zdecydowano się na wprowadzenie okresu przejściowego na zainstalowanie kasy (2-3 miesięcy od rozpoczęcia ich wykonywania). Oznacza to, że podatnik nowootwierający działalność gospodarczą np. w zakresie usług fryzjerskich (który nie prowadził wcześniej w ogóle działalności) ma 2-3 miesięce (w zależności od tego kiedy w miesiącu dokona pierwszej czynności) na zainstalowanie kasy.

Prowadzona akcja to preludium do loterii paragonowej, która ruszy jesienią. Każdy, kto weźmie paragon na kwotę co najmniej 10 zł, będzie mógł go zarejestrować na specjalnie utworzonej internetowej stronie loterii. Raz na miesiąc spośród paragonów losowany będzie zwycięzca. W nagrodę otrzyma samochód osobowy. Będą też nagrody pocieszenia: notebooki i tablety. Przedsiębiorcy, którzy wystawią zwycięskie paragony premiowane nagrodą główną, otrzymają tablety.

Poprzedni artykułPobili i zabrali telefon
Następny artykułCo grają w kinie Cinema 3D? [REPERTUAR]