Strona główna Temat dnia W Świdnicy będzie festiwal filmowy SPEKTRUM

W Świdnicy będzie festiwal filmowy SPEKTRUM

8

SPEKTRUM – taki tytuł będzie nosił  festiwal filmowy w Świdnicy. – To zupełnie nowa propozycja z niezwykle ciekawym programem, na który złożą się najgorętsze i najlepsze tytuły sezonu – zapewnia Anna Rudnicka, dyrektorka Świdnickiego Osrodka. Festiwal współorganizuje Wrocławska Fundacja Filmowa.

sok

Spektrum będzie dla polskich widzów wyjątkową okazją, by w kameralnej atmosferze Świdnicy zobaczyć najgorętsze tytuły międzynarodowych festiwali zanim trafią one do kinowej dystrybucji. W programie Świdnickiego Festiwalu Filmowego znajdzie się 10 najciekawszych filmów sezonu 2015/2016 – pełnometrażowych fabuł wybranych przez selekcjonerów z Wrocławskiej Fundacji Filmowej podczas europejskich imprez filmowych oraz znajdujących się w ofercie polskich dystrybutorów. Pierwsza edycja imprezy została zaplanowana między 11 a 15 listopada, a jej motywem przewodnim będzie znaczeniu obrazu w procesie tworzenia filmu fabularnego. Kolejne odsłony dedykowane będą innym elementom produkcji filmowej

 Oprócz 10 filmów pełnometrażowych, w programie znajdzie się również 10 polskich krótkich metraży zrealizowanych przez najbardziej obiecujących twórców młodego pokolenia. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z reżyserami i aktorami festiwalowych filmów. Widzowie będą mogli również wziąć udział w warsztatach – skierowanych do młodzieży zajęciach operatorskich, których celem będzie zapoznanie uczestników z podstawami kreowania obrazu w filmie oraz warsztacie krytyki filmowej, w ramach których fani kina poznają podstawy analizy dzieła filmowego, ze szczególnym naciskiem na rolę strony wizualnej w tworzeniu filmowej opowieści.

SPEKTRUM_poster

SPEKTRUM nie nawiązuje do Festiwalu Reżyserii Filmowej, który do ubiegłego roku był organizowany w Świdnicy. Na poprzednie wydarzenie, co roku Świdnica wydawała 250 tysięcy złotych. Od tego roku FRF organizowany jest w Jeleniej Górze. – Nowy festiwal ma uzupełnić ofertę kulturalną Świdnicy, wychodząc przy tym na przeciw oczekiwaniom świdniczan i gości – mówi dyrektorka ŚOK.

Na organizację festiwalu SPEKTRUM miasto przeznaczyło 100 tysięcy złotych, ale trwają jeszcze starania o pozyskanie dodatkowych środków. – Nad biletowaniem wstępu jeszcze się zastanawiamy, ale jeśli w ogóle seanse będą płatne, to symbolicznie – dodaje Anna Rudnicka. Program ma być znany we wrześniu. Centrum festiwalowym będzie sala teatralna ŚOK-u.

 Organizatorami SPEKTRUM są Wrocławska Fundacja Filmowa i Świdnicki Ośrodek Kultury. Więcej informacji już wkrótce na stronie www.SPEKTRUMfestiwal.pl oraz Facebooku: facebook.com/SPEKTRUMfestiwal.

Poprzedni artykułRemis LKS-u w starciu z Pogonią
Następny artykułOdnowa Biologiczna w Marconi Medica