Strona główna Bez kategorii Syreny w hołdzie powstańcom

Syreny w hołdzie powstańcom

6

Już jutro, 1 sierpnia w całej Polsce o godzinie 17.00 zostaną włączone syreny alarmowe. Oficjalnie to trening sygnałów ostrzegawczych, ale faktycznie – hołd dla powstańców warszawskich. W sobotę mija 71.rocznica zrywu w stolicy Polski. W powiecie świdnickim na 3 minuty zostanie uruchomionych około 50 syren.

PW 1

Przed rokiem na Rynku powstał mural, upamiętniający zryw stolicy.

Przed rokiem Świdnica dzięki staraniom Tadeusza Grabowskiego i związków kombatanckich, w sposób szczególny uczciła 70-ta rocznicę. Na Rynku powstał mural, było wspólne śpiewanie piosenek powstańczych, wystawa militariów z Muzeum Broni w Witoszowie i spotkania z kombatantami.  W tym roku obchody ograniczą się do treningu alarmowego.

Powstanie warszawskie militarnie było wymierzone przeciwko Niemcom, ale politycznie miało ratować kraj przed uzależnieniem od Związku Radzieckiego. Zakończyło się kapitulacją 3 października 1944 roku. Życie straciło około 10 tysięcy powstańców, 7 tysięcy uznaje się za zaginionych. Historycy nie są zgodni co do liczby ofiar wśród ludności cywilnej. Szacunki mówią o 120-200 tysiącach. Warszawa po powstaniu została przez Niemców doszczętnie zniszczona.

wyst

A na Rynku przez weekend wystawa fotografii z planów filmowych „Miasto44” i „Czas honoru: Powstanie” w „galerii pod chmurką. Autor zdjęć -Tomasz Pietrzyk

/red./

Poprzedni artykułCo grają w kinie Cinema 3D [REPERTUAR]
Następny artykułMuzyczne rarytasy na Festiwalu Bachowskim