Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Partnerskie więzi z Włochami

Partnerskie więzi z Włochami

0

Pierwszą umowę partnerską władze gminy Świdnica podpisały w 2006 r z niemieckim miastem Lampertheim. Jednakże miasto Lampertheim swoją współpracę międzynarodową prowadzi już od 1966 r, z francuskim miastem Ermont, a od 1979 r. z włoskim miastem Adria. To właśnie we Włoszech odbyło się kolejne spotkanie miast partnerskich, z udziałem przedstawicieli władz gminy Świdnica i młodzieży oraz licznych delegacji z Belgii, Niemiec, Francji i Włoch.

Włochy

Kilkanaście lat temu burmistrzowie z 5 miast partnerskich Lampertheim (Ermont, Maldegem, Adria, Wierden, Dieulouard) przyjęli zasadę organizacji święta narodów miast partnerskich w swoich gminach. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce w Niemczech w 2014 r. W tym roku na zaproszenie burmistrza Massimo Barbujani  takie spotkanie odbyło się w Adrii. Mimo, że gminę Świdnica nie łączy oficjalna umowa partnerska z miastem Adria, to młodzież z gminy Świdnica od 2 czynnie bierze udział w międzynarodowych spotkaniach we Włoszech.

– Cieszę się, że to właśnie Krzyżowa połączyła gminę Świdnica i niemieckie miasto Lampertheim. Dzięki tej współpracy zrodziło się kolejne, tym razem z belgijskim  Maldegem i wszystko wskazuje, że do rodziny miast partnerskich niebawem dołączy włoskie miasto Adria, bowiem  odległość jaka nas dzieli z pewnością nie jest żadną przeszkodą do rozwijania naszego współdziałania. Dowodem na to są liczne spotkania naszej młodzieży, która w ubiegłym roku gościła w Adrii i buduje mocny fundament  do dalszego rozwoju – mówi wójt Teresa Mazurek.

Głównym tematem tegorocznego spotkania była konferencja poświęcona I Wojnie Światowej, z udziałem przedstawicieli organizacji młodzieżowych, działających w miastach partnerskich. Kolejnym punktem zjazdu była narada burmistrzów dotycząca rozwijaniu obustronnej współpracy. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy zjazd młodzieży w naszym mieście, w ramach projektu ADRIA BEZ GRANIC. Wówczas przyjechało do nas blisko pół tysiąca młodych mieszkańców Europy, którzy dali nam żywy dowód, że warto i trzeba organizować tego typu spotkania. Młodzież wzięła  udział w Europejskim Konwencie Samarytanów. Ponad 80 wolontariuszy z Austrii, Niemiec, Włoch, Francji, Polski, Litwy, Słowacji, Łotwy i Węgier na torze wyścigowym Adria International Raceway zmagało się w konkurencjach sprawnościowych drużynowo i indywidualnie dotyczących udzielania pierwszej pomocy. Była to również zachęta do czynnego angażowania się młodych ludzi w działania organizacji pozarządowych. Budowanie społeczeństwa odpowiedzialnego za swoje otoczenie, które w sytuacjach kryzysowych chce pomagać i wie jak pomagać innym jest naszym zadaniem – mówił burmistrz Adrii Massimo Barbujani.

Od początku partnerstwa gmin, nasza młodzież odbyła 12 spotkań, w których udział wzięło ponad 230 osób. Współpraca jest żywa i trwała tylko wtedy, kiedy uczestniczą w niej ludzie, a jak dodamy do tego zaangażowanie młodych mieszkańców gminy i chęć do współpracy to tylko możemy być z tego faktu dumni i wspierać takie działania – mówił Zbigniew Kanicki, podczas spotkania burmistrzów miast partnerskich. Podczas wieczoru europejskiego, na który przybyło ponad 300 osób z Ermont, Maldegem, Lampertheim Rovigo, burmistrz Adrii Massimo Barbujani wręczył na ręce przewodniczącej Rady Gminy Świdnica i zastępcy wójta Zbigniewa Kanickiego list intencyjny, deklarujący wolę przystąpienia do obustronnej współpracy. Spośród wielu wspólnych płaszczyzn współpracy, które dostrzegamy będąc w Adrii, mało kto wie, że to właśnie miasto słynęło z produkcji ciabatty, która jest we włoskiej kuchni tak popularna i lubiana jak bagietka we Francji. Również stowarzyszenie SZTAFETA POKOLEŃ działające w gminie Świdnica piecze pyszny chleb i jest to z pewnością dobry pomysł do przygotowania wspólnego projektu – dodaje zastępca wójta.

Na zakończenie pobytu burmistrzowie modlili się o pokój w Europie i na świecie, odczytując wezwania w modlitwie wiernych podczas niedzielnej mszy świętej w katedrze w Adrii.

Historyczne spotkanie upamiętnili posadzeniem platana w bliskim sąsiedztwie katedry – nazwanego drzewem przyjaźni.

Poprzedni artykułOSiR zaprasza na „Wakacyjną szkółkę tenisową”
Następny artykułInwestycja zakończona. Czas na przyłącza