Strona główna Wydarzenia Kotarba na finiszu

Kotarba na finiszu

0

Pomimo że do zakończenia prac związanych z regulacją odcinka potoku Kotabra pozostało ponad 1,5 miesiąca, to większość prac została już wykonana. Tym samym kolejne 380 mb groźnego, podczas nawalnych opadów deszczu potoku w Mokrzeszowie zyskało nowe umocnienia.

KOTARBA

To druga w tym roku inwestycja realizowana ze środków otrzymanych z budżetu państwa, na usuwanie skutków powodzi. Prace związane z regulacją potoku Kotarba, z wykorzystaniem tzw. „środków powodziowych” trwają od 2009 roku i były wykonane w 4 etapach. Na ten cel zostało już przeznaczonych ponad 3,8 mln zł, w tym 2,7 mln zł stanowiło dofinansowanie z MSWiA.

W ramach zadania wykonane zostało pogłębienie rowu, dokonano ubezpieczeń brzegów murami oporowymi z kamienia oraz obudowano skarpy rowu płytami ażurowymi betonowymi, wybrukowano dno rowu kamieniem naturalnym. Ponadto wykonano przepusty o łącznej długości 42 m. W ramach zadania wykonane zostało również przełożenie 103 metrowego odcinka sieci wodociągowej kolidującej z regulowanym rowem. Na murach oporowych zamontowane zostaną balustrady stalowe.

W tym roku realizujemy 2 zadania w ramach środków na usuwanie powodziowych szkód, w Grodziszczu i w Mokrzeszowie. To niezmiernie ważna inwestycja, bowiem brak regulacji potoku, po wystąpieniu intensywnych opadów deszczu powoduje liczne podtopienia gospodarstw i upraw rolnych. Łączny koszt zadania w Mokrzeszowie wyniesie ponad 944 tys. w tym dofinansowanie w ramach rządowej pomocy na suwanie skutków powodzi wyniesie  755,2 tys. zł, co stanowić będzie 80 % wartości kosztów zadania – mówi wójt Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica.

Wykonawcą inwestycji jest firma Przedsiębiorstwo Budowlano-Melioracyjnym „BUD-MEL” Sp. z o.o. z Dzierżoniowa. Przyjęte rozwiązania zapobiegną w przyszłości wylewaniu wód z rowu i zalewaniu posesji w Mokrzeszowie

Poprzedni artykułGnał jak wariat. Stracił prawo jazdy
Następny artykułŚwidnicka świątynia wśród siedmiu cudów? Głosujmy!