Strona główna Bez kategorii Kierowcy! To dopiero początek

Kierowcy! To dopiero początek

3

Jeszcze dzisiaj zakończy się remont nawierzchni na drodze krajowej nr 35 w miejscowości Słotwina. Ale kierowcy odetchną tylko na chwilę. Już niebawem całkowicie zostanie zamknięta ulica Sikorskiego, a w kolejce czeka jeszcze budowa ronda turbinowego w okolicach ulicy Zamenhofa i Ceglanej, rondo Kopernika i remont ulicy Wałbrzyskiej.

Słotwina droga

Przebudowa dwustumetrowego odcinka rozpoczęła się we wtorek, 30 czerwca. – Prace polegają na likwidacji miejsc,  w których nawierzchnia została zdeformowana i położeniu nowego  asfaltu. Jest  to  krótki remont a prace zakończą się dzisiaj, 3 lipca. Ruch odbywa się wahadłowo – mówi Joanna Borkowska z biura prasowego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak zapewnia GDDKiA, termin realizacji wynikł m.in. z tego, że miasto Świdnica planuje jeszcze w lipcu czasowe całkowite zamknięcie ulicy Sikorskiego (wlot i wylot z miasta na kierunku Strzegom/Legnica) w ramach przebudowy tej ulicy. Objazd pojazdów związany z tym zamknięciem zostanie poprowadzony właśnie drogą krajową 35 przez Słotwinę. – Miasto złożyło do nas projekt objazdu. W związku  z tym chcieliśmy zdążyć z remontem dk 35 jeszcze przed zamknięciem ul. Sikorskiego, po to  aby zmniejszyć uciążliwości związane objazdem. Remont dk 35 przesunęliśmy na ten tydzień także ze względu na zakończenie roku szkolnego, w okresie wakacyjnym ruch na tym odcinku dk 35 jest mimo wszystko mniejszy – mówi Borkowska.

Ulica Generała Władysława Sikorskiego

Przebudowa podzielona została na dwa etapy. W ramach pierwszego etapu przebudowana zostanie istniejąca nawierzchnia asfaltobetonowa, pętla autobusowa oraz przepust pod drogą. Powstanie 7 miejsc postojowych o nawierzchni z kostki betonowej, jednostronny chodnik (odcinkami dwustronny), ścieżka rowerowa, kanalizacja deszczowa oraz nowe oświetlenie uliczne na terenie miasta.

3

W drugim etapie prace obejmą odcinek drogi pozostający pod zarządem gminy Świdnica. Przebudowany zostanie skrzyżowanie z ulicą Nad Potokiem oraz część nawierzchni jezdni. Początkowo prace maja być prowadzone z pozostawieniem jednej nitki dla samochodów, będzie jednak konieczność całkowitego zamknięcia trasy. Objazdy zostaną poprowadzone małą obwodnicą i łącznikiem. Koszty przebudowy szacowano na 5.582.464,00 zł. W przetargu udało się uzyskać kwotę zaledwie 3 736 724 zł. Na inwestycję złożą się pieniądze z budżetu Świdnicy, gminy Świdnica, samorządu województwa i z narodowego programu budowy dróg lokalnych. Ponad 700-metrowy, newralgiczny fragment Sikorskiego ma być gotowy w listopadzie.

Rondo turbinowe dla marketu

Budowę ronda wymusza decyzja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która tylko pod takim warunkiem zgodziła się na zorganizowanie wjazdu do powstającego przy ulicy Ceglanej marketu. 80% kosztów leży po stronie prywatnego inwestora, jednak miasto musi wyłożyć ponad 1,6 miliona złotych na przebudowę ul. E. Plater i włączenie tej ulicy do ul. Zamenhofa. Pierwsze ruszą prace przy ulicy Ceglanej. Rondo turbinowe zacznie powstawać w lipcu. Nie jest planowane zamkniecie drogi. Powstaną przejazdy alternatywne przy rondzie (po betonowych płytach). Trzeba się jednak oswoić z myślą, że ruch będzie w tym miejscu raczej spowolniony. Kłopoty potrwają do końca września.

Ronda razy dwa

Sierpień – to najbardziej prawdopodobna data rozpoczęcia kolejnej dużej inwestycji drogowej. Składając się po ok. 2 miliony złotych Świdnica i samorząd województwa przebudują bardzo zniszczony fragment ulicy Wałbrzyskiej – od granic miasta do ul. Kochanowskiego. Na skrzyżowaniu z Polną Drogą powstanie rondo. Konieczne będzie zamykanie drogi i wyznaczanie objazdów.

Jakby było mało, jeszcze na przełomie lipca i sierpnia ma ruszyć czwarta inwestycja – finansowana z budżetu województwa przebudowa fragmentu ulicy Kopernika wraz z poprawieniem geometrii ronda. Kłopoty czekają głównie mieszkańców Zarzecza. Inwestycja na pewno spowoduje większe obciążenie ulicy Westerplatte, alternatywnego dojazdu do wylotu na Dzierżoniów.

Przed kierowcami  kilka trudnych miesięcy. Po kumulacji drogowych budów można spodziewać się spokoju, no chyba, że premier Ewa Kopacz dotrzyma słowa i ruszy budowa dużej obwodnicy.

asz/tepe