Strona główna Bez kategorii Jaka była świdnicka Solidarność? Książka 4 września

Jaka była świdnicka Solidarność? Książka 4 września

2

Setka rozmów z działaczami i setki materiałów pozyskiwanych przy współpracy z IPN-em złożą się na książkę Janusza Manieckiego „Solidarność Ziemi Świdnickiej 1980-89”. Publikacja będzie miała swoja premierę 4 września podczas uroczystości 35-lecia NSZZ „Solidarność”. – Właśnie rozpoczęliśmy wysyłanie zaproszeń do ponad 150 działaczy z tamtego czasu – mówi Zofia Cierniewska, szefowa związku w Świdnicy.

4czerwcaŚwidnica

Książka powstała z inicjatywy związku przy współpracy Urzędu Miejskiego (projekt uzyskał duże wsparcie byłego prezydenta miasta, Wojciecha Murdzka). Nad wydawnictwem czuwa Miejska Biblioteka Publiczna. Publikacja opiera się na setkach materiałów źródłowych, pozyskiwanych w ogromnej mierze z Instytutu Pamięci Narodowej. Integralną część stanowią wspomnienia uczestników ruchu solidarnościowego. – Od lipca przeprowadziłem około stu rozmów, prawdopodobnie w tym miesiącu zakończę tę część przygotowań. Wszystkie rozmowy zostały zarejestrowane – mówił przed rokiem autor. Pierwsi książkę Janusza Manieckiego zobaczą jej bohaterowie. Kim byli, jak rodziła się Solidarność w Świdnicy, jakie szykany spotykały działaczy – o tym autor publikacji powie także podczas specjalnego wystąpienia w świdnickim teatrze.

4 września w teatrze zostanie otwarta wystawa, poświęcona dziejom świdnickiej Solidarności, a biskup Ignacy Dec w katedrze odprawi nabożeństwo w intencji związkowców. Jubileusz będzie także okazją do wręczenia odznaczeń i nagród. Zofia Cierniewska przyznaje, że drogi wielu dawnych związkowców rozeszły się. – Staraliśmy się dotrzeć do wszystkich, bez względu na to co teraz robią. Mam nadzieję, że większość przyjmie zaproszenie – mówi przewodnicząca.

/asz/

Poprzedni artykułZabrali prawko? Nie szkodzi…
Następny artykułNasze kolarki w drugiej dziesiątce MP