Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Dbają o zęby uczniów już od lat

Dbają o zęby uczniów już od lat

0

W czasach, gdy o powrocie dentystów do szkół wyłącznie się mówi, władze gminy Świdnica podejmują skuteczne rozwiązania oferując uczniom gminnych placówek oświatowych darmową profilaktykę stomatologiczną. W 2013 roku na programy i akcje zdrowotne z budżetu gminy zostało przeznaczonych 30 tys. zł, w tym 10 tys. zł na program „Moje zdrowe ząbki”. W 2014 na darmowe wizyty u stomatologa przeznaczono kolejne 37 tys. zł. W tym roku na zadania związane z realizację programów profilaktyki zdrowotnej zaplanowano 60 tys. zł. Wszystkie te środki pochodzą z budżetu gminy – informuje Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica.

dentysta

Od 7 lat ściśle współpracujemy z kołem naukowym Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Studenci przeprowadzali badania w szkołach gminy Świdnica, biorąc pod uwagę wady postawy naszych dzieci oraz ich stan uzębienia. Z tych danych wynika, że ponad 80% przebadanych dzieci ma problemy z wadami postawy, a 70% próchnicę. Tylko w ostatnich 2 latach na darmową profilaktykę stomatologiczną przeznaczyliśmy blisko 50 tys. zł z budżetu gminy, kierując nasze działania przede wszystkim do wszystkich uczniów szkół podstawowych mówi Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica.

Niedopilnowane regularne wizyty u stomatologa oznaczają zazwyczaj zniszczone próchnicą zęby i częste stany zapalne w obrębie przyzębia. Zabiegani rodzice nie zawsze mają czas, by pójść z dzieckiem do dentysty, kiedy tylko zauważą próchnicę w zębie. Opóźnienia z wizytami u specjalisty oznacza większe szkody w szkliwie i w głębiej położonych tkankach zęba.

W gminie Świdnica od trzech lat funkcjonuje prywatny gabinet stomatologiczny na terenie hali sportowej w Witoszowie Dolnym. W ramach kontraktu z NFZ z jego usług mogą bezpłatnie korzystać m.in. uczniowie z centrum oświatowego w Witoszowie Dolnym. W maju 2014 roku na terenie drugiego centrum oświatowego w Pszennie uruchomiliśmy kolejny gabinet stomatologiczny.  W ramach programu profilaktyki stomatologicznej dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych na terenie gminy Świdnica do końca grudnia ubiegłego roku z jego usług skorzystało 323 uczniów szkół podstawowych (klasy I – III). Na ten cel z budżetu gminy przeznaczyliśmy 37 tys. zł., a uczniowie z innych placówek oświatowych byli bezpłatnie dowożeni do  gabinetu stomatologicznego DENTALIUM przy Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie. Wszystko wskazuje na to, że od nowego roku szkolnego 2015/2016 następny gabinet stomatologiczny zostanie uruchomiony w trzecim centrum oświatowym  gminy  Świdnica w Lutomi Dolnej. Z pewnością jest to dobra wiadomość nie tylko dla samych uczniów, ale i ich rodziców – mówi Teresa Mazurek.

Poprzedni artykułMurdzek i Pałac piszą kolejny list w sprawie drogowych inwestycji
Następny artykułPolicjanci świętowali [FOTO]