Strona główna Bez kategorii Świdnica w centrum uwagi

Świdnica w centrum uwagi [PRACOWNIA MIAST]

6

Czy Świdnica jest przyjazna młodzieży? Jak bije serce miasta – Rynek? Gdzie jest miejsce dla seniorów? Warsztaty z udziałem mieszkańców, samorządowców i zaproszonych gości rozpoczęły dwudniowy cykl debat o kondycji i przyszłości Świdnicy. Wtorkowe, 9 czerwca, spotkania, są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

pracownia

– Ze względu na słabą promocję, choćby na głównych trasach przelotowych, turysta, nawet wielokrotnie przejeżdżający przez Świdnicę, może nie wiedzieć, że to miasto ma – skądinąd niezwykle żywy – Rynek. Podczas krótkiego spaceru byłem absolutnie zaskoczony, widząc o poranku tak wielu ludzi, otwarte restauracje i kawiarnie. W wielu miastach o podobnej wielkości centra są senne i martwe. Jaki więc problem ma Świdnica, bo nie bardzo rozumiem – głos Michała Dębka w Uniwersytetu Wrocławskiego był sporym zaskoczeniem podczas warsztatów, poświęconych poszukiwaniu tożsamości świdnickiego Rynku. Gość z Wrocławia błyskawicznie został wprowadzony w szczegóły przez pozostałych uczestników, wśród których byli społecznicy, przedsiębiorca, restauratorka, radny oraz przedstawiciele władz miasta i ośrodka kultury.

Debata o Rynku,  trwa w Świdnicy od lat i od lat dzieli świdniczan. Jedni chcą otwarcia centralnego placu w mieście dla ruchu samochodowego, innym odpowiada stan obecny. Jedni chcą ciszy i spokoju, inni – imprez i koncertów. – Problemem nie jest kwestia ruchu samochodowego czy jego braku w Rynku – stwierdził Dębek. – Najważniejszy jest pomysł. Najbardziej podstawowym błędem, popełnianym przez większość miast, jest próba rywalizowania rynków z galeriami handlowymi. O tym trzeba zapomnieć, bo taka rywalizacja nie ma najmniejszego sensu. Trzeba nauczyć przyciągać się klientów czymś innym, niż mają galerie – dodał. Warsztatowicze sporo uwagi poświęcili także turystyce, która – mimo wieloletnich starań – wciąż jest bardzo ograniczona. Warsztaty, zorganizowane w ramach Pracowni Miast, akcji „Gazety Wyborczej” we współpracy z Urzędem Miejskim, można potraktować jako kolejny głos w dyskusji.

Idealne miasto dla młodych ludzi?  Na tak postawione pytanie odpowiedź próbowała znaleźć grupa świdnickiej młodzieży. Wśród uczestników kolejnych warsztatów byli uczniowie szkół, przedstawiciele organizacji pozarządowych, lokalni przedsiębiorcy, a także radni Młodzieżowej Rady Miejskiej i ich „starsi” koledzy. Podczas debaty szukano pozytywów i negatywów życia w Świdnicy. Wśród negatywów pojawił się temat ucieczki młodych ludzi ze Świdnicy. Zdaniem młodzieży ogromny wpływ na takie zachowanie ma odległość Wrocławia, który ma o wiele bogatszą ofertę kulturalną. Maria Zięba podkreślała, że takie zachowanie jest ostatecznością. – Kiedy młodzież nie znajduje w mieście nic dla siebie, dopiero wtedy myśli o Wrocławiu. Zdecydowanie po stronie plusów jest ogromna kreatywność młodych ludzi, którą nareszcie warto wykorzystać. Obecna na sali Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy podkreślała, że miasto każdy pomysł młodych ludzi przyjmuje z otwartymi ramionami. – Wszelkie rzeczy, które łączą się z kulturą, sportem są wspierane przez miasto. Młodzież zauważyła, że w końcu ktoś chce z nimi rozmawiać, jak równy z równym i ten fakt zalicza do pozytywów. Według przedstawicieli młodego pokolenia przyjazne miasto to miasto, w którym młodzież może się realizować, które współpracuje z młodzieżą, które dba o edukację formalną i nieformalną, które gwarantuje rozrywkę i które wspiera młodych przedsiębiorców.

Wnioski z warsztatów zostaną zaprezentowane podczas otwartej konferencji we wtorek 9 czerwca w godz. 10 – 17.20 w Teatrze Miejskim, Rynek 43.

Goście będą dyskutować podczas trzech paneli:

Otwarte miasto. Jak współrządzić i prowadzić dialog z mieszkańcami, by zaangażować ich w życie Świdnicy?

Miasta między gigantami. Jak powinny rozwijać się ośrodki średniej wielkości, by skutecznie konkurować z metropoliami?

Samorząd, lokalny biznes, inwestorzy. Jak współpracować, by zapewnić miastu rozwój. Czego od Świdnicy oczekują przedsiębiorcy?

W dyskusji, podczas której zaprezentowane zostaną nowoczesne rozwiązania polityki miejskiej na Zachodzie i w Polsce wezmą udział m.in. prezydenci miast: Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, Słupska Robert Biedroń, Wałbrzycha Roman Szełemej, Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek oraz wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik i Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Udział we wtorkowej debacie jest bezpłatny. Obowiązuje rejestracja: pracowniamiastswidnica.evenea.pl.

O warsztatach i konferencji będzie można przeczytać na Wroclaw.wyborcza.pl oraz w „Gazecie Wyborczej Wrocław”. Wydarzeniu będą towarzyszyć publikacje w ogólnopolskim wydaniu „Gazety Wyborczej” oraz specjalnej sekcji Wyborcza.pl/pracowniamiast

KONFERENCJA „PRACOWNIA MIAST: ŚWIDNICA”
Miejsce:
Teatr Miejski, Rynek 43
Program:
9.30–10.00 Rejestracja, poczęstunek.
10.00–10.10 Powitanie – Wojciech Pelowski, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” we Wrocławiu.
10.10–10.25 „Świdnica z oddali” – Grzegorz Piechota, redaktor „Gazety Wyborczej”.
10.25–11.00 „Tak widzę Świdnicę” – rozmowa z Beatą Moskal-Słaniewską, prezydent Świdnicy.
11.00–11.15 „Polskie miasta bliżej Monachium niż Władywostoku.»Pracownia miast« 2014–15 od Wrocławia do Pałacu Prezydenckiego” [wideo].
Wprowadzenie – Iwona Pawluk, koordynator akcji społecznej „Pracownia miast”, „Gazeta Wyborcza”.
SESJA I: 11.15–13.10
11.15–11.35 Prezentacja wniosków z warsztatów: „Miasto przyjazne młodzieży – czyli jakie?” oraz „Jak miasto powinno poradzić sobie ze starzeniem się mieszkańców?”.
11.35–13.00
Dyskusja: „Otwarte miasto. Jak współrządzić i prowadzić dialog z mieszkańcami, by zaangażować ich w życie Świdnicy?”
Prowadzący:
Michał Karbowiak, dziennikarz „Gazety Wyborczej” we Wrocławiu
Wezmą udział:
Szymon Chojnowski, wiceprezydent Świdnicy
Marcin Paluszek, Świdnickie Forum Rozwoju
Biskup Waldemar Pytel, proboszcz Kościoła Pokoju
Krystyna Lasek, Uniwersytet Trzeciego Wieku
Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka
13.00–13.10 Pytania z sali, dyskusja z gośćmi.
13.10–13.40 Lunch.

SESJA II: 13.40–15.20
13.40–15.10
Dyskusja: „Miasta między gigantami. Jak powinny rozwijać się ośrodki średniej wielkości, by skutecznie
konkurować z metropoliami?”.

Prowadzący:
Grzegorz Piechota, redaktor „Gazety Wyborczej ”Wezmą udział:
Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy
Robert Biedroń, prezydent Słupska
Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha
Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego
15.10–15.20 Pytania z sali, dyskusja z gośćmi.

SESJA III: 15.20–17.10
15.20–15.30 Prezentacja wniosków z warsztatu „Rynek siłą napędową Świdnicy”.
15.30–17.00
Dyskusja: „Samorząd, lokalny biznes, inwestorzy. Jak współpracować, by zapewnić miastu rozwój. Czego od Świdnicy oczekują przedsiębiorcy?”.
Prowadzący:
Wojciech Pelowski, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” we Wrocławiu
Wezmą udział:
Ilona Antoniszyn-Klik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki
Marek Suwalski, wiceprezydent Świdnicy
Janusz Szostak, wiceprezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich
Michał Zastawny, szef Świdnickiego Stowarzyszenia Kupców, Restauratorów i Przedsiębiorców – „Kaduceusz”
Barbara Kaśnikowska, prezes Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej
17.00–17.10 Pytania z sali, dyskusja z gośćmi.
17.10–17.20 Podsumowanie i zakończenie konferencji – Wojciech Pelowski, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” we Wrocławiu

Poprzedni artykułHokejowy rezultat na zakończenie sezonu! [FOTO]
Następny artykuł„Złote Dęby” po raz siedemnasty