Strona główna Bez kategorii Sukces świdnickich wynalazców

Sukces świdnickich wynalazców

4

Są jeszcze uczniami, a już potrafią konstruować innowacyjne urządzenia. Grzegorz Dobroń i Tomasz Szewczyk z II LO w Świdnicy wymyślili i stworzyli magnetyczną piastę rowerową, co zostało docenione podczas XLI Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości, skupiającej najzdolniejszą młodzież w Polsce.

piasta

Olimpiada złożona jest z dwóch bloków: blok A- Innowacja Techniczna, polegająca na stworzeniu projektu innowacji w jednej z czterech kategorii: pomysł techniczny, pomysł ekologiczny, usprawnienie softwarowo-techniczne i pomoc dydaktyczna oraz z bloku B-wynalazczość, gdzie uczestnicy musieli wykazać się wiedzą o zasadach patentowania oraz historią wynalazków.

Uczniowie II LO w Świdnicy Grzegorz Dobroń i Tomasz Szewczyk z projektem pierwszej rowerowej piasty magnetycznej zakwalifikowali się z tytułem Laureata Etapu Okręgowego do trzeciego Ogólnopolskiego etapu w bloku – A, pomysł techniczny. W finale zmierzyli się z najlepszymi projektami wykonanymi przez uczniów z całej Polski. Projekt piasty magnetycznej nazwany przez nich „LeviHub” przyczynił się do otrzymania przez autorów tytułu Finalisty Ogólnopolskiej Olimpiady, tytułu „Młodego Innowatora” i  znalazł się w grupie ośmiu wyróżnionych projektów.

wynalazcy 1

Celem projektu Grzegorza i Tomasza było stworzenie prototypu piasty magnetycznej łożyskowanej magnetycznie, w której konwencjonalne łożysko zostaje zastąpione poduszką magnetyczną, wytworzoną poprzez wykorzystanie dwóch pakietów magnesów umieszczonych na osi oraz wewnątrz korpusu. Autorzy projektu sformułowali następującą hipotezę badawczą: zastosowanie łożyska magnetycznego pozwala na uzyskanie parametrów bliższych piaście idealnej, którą w dużym stopniu zdołali zrealizować tworząc działający prototyp.

wynalazcy

Ten fantastyczny wynik jest podstawą do ubieganie się o najlepsze kierunki na uczelniach wyższych, czego przykładem jest list gratulacyjny z Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszający do studiowania na tej uczelni – dodajre Jacek Iwancz, dyrektor II LO.

Poprzedni artykułKto zaprzepaścił 190 tysięcy złotych na festiwal?
Następny artykułNa ważny temat: Na co pieniądze z remontu parku? [VIDEO]