Strona główna Wydarzenia Strzegom Czterdziestka zespołu „Kostrzanie”

Czterdziestka zespołu „Kostrzanie”

0

Zespół Folklorystyczny „Kostrzanie” kończy w tym roku 40 lat. To ważna rocznica w działalności zespołu i kolejny rozdział w historii kulturalnej gminy Strzegom, a także świetna okazja do świętowania.

DSC_5720
Zespół działa nieprzerwanie od 1975 roku, niezmiennie zachwycając publiczność nie tylko z Polski, ale i z innych zakątków świata. Za nimi setki zagranych koncertów, liczne podróże, nagrody i wyróżnienia, litry wylanych łez wzruszenia oraz przyjaźnie, które pozostają na całe życie. Te emocje członkowie zespołu „Kostrzanie” przekazali publiczności 5 czerwca podczas koncertu jubileuszowego w Strzegomskim Centrum Kultury. Reżyserem niezwykle sugestywnego i nostalgicznego z jednej strony, ale także barwnego, dynamicznego i żywiołowego widowiska był Gerard Nowak. Inscenizacja składała się z 3 odsłon: „Historia Kostrzan sercem pisana”, „Pejzaż tańcem malowany” i „Dać dzieciom skrzydła”.

Rubinowe Gody „Kostrzan” to doskonała okazja, by nagrodzić osoby, które zapisały swoje piękne karty w historii zespołu. W uznaniu zasług w zakresie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury ludowej na terenie gminy Strzegom, minister kultury i dziedzictwa narodowego – Małgorzata Omilanowska, na wniosek burmistrza Strzegomia – Zbigniewa Suchyty nadała odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Z rąk wojewody dolnośląskiego – Tomasza Smolarza odznaki honorowe otrzymali: Helena Czerniewicz, Zbigniew Hernik, Janina Kozłowska, Regina Łuczyńska, Jolanta Misztal, Helena Szerszeń, Leokadia Szubertowicz i Genowefa Ździebło.
Uroczystość nie mogła obejść się bez gratulacji z okazji 40-lecia działalności artystycznej zespołu. Złożyli je parlamentarzyści, przedstawiciele okolicznych samorządów terytorialnych, reprezentanci sekcji CIOFF, delegacje zaprzyjaźnionych zespołów folklorystycznych z regionu i wiele innych osób.
Goście zaproszeni na piątkowy koncert – zamiast kwiatów – przekazali przedmioty służące niepełnosprawnym uczniom Warsztatu Terapii Zajęciowej w Strzegomiu.

W niedzielę (7 czerwca br.) miał miejsce dalszy ciąg obchodów jubileuszowych. W Kostrzy została odprawiona msza polowa w intencji wychowanków i kadry zespołu, koncert plenerowy z udziałem zaproszonych zespołów pt. „Przyjaciele Kostrzan” oraz jubileuszowa biesiada z muzyką.

/UM Strzegom, opr. red./

Poprzedni artykułPiłkarze z Gimnazjum nr 4 najlepsi w województwie
Następny artykułKoniec historii IV LO w Świdnicy