Strona główna Bez kategorii Bajeczne kolory w starej świątyni

Bajeczne kolory w starej świątyni

0

Jeszcze do niedawna ugruntowane było przekonanie, że wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO świdnicki Kościół Pokoju zawsze był pokryty patyną i tonął w szarościach. Okazuje się jednak, że pierwotnie świątynia pulsowała barwami, a obrazy były pełne życia. Konserwatorzy przywrócili dawne piękno portretowi Marcina Lutra.

Luter 1

Już wcześniej wierni i zwiedzający mogli poznać pierwotne oblicze kościoła po renowacji ambony i ołtarza. Teraz prace prowadzone są przy prospekcie organów romantycznych. – Portret Marcina Lutra z 1852 roku, autorstwa F. Keila, jest jednym z najważniejszych elementów Kościoła Pokoju. Umieszczony w centrum balustrady chóru muzycznego, przez lata stawał się coraz mniej widoczny – opisuje Ryszard Wójtowicz, którego zespół zajmuje się renowacją i konserwacją zabytkowego wnętrza.

To efekt złej konserwacji sprzed wieku, kiedy ramę zamalowano brązą pozłotniczą, która szybko pociemniała, pokryte klejem glutynowym lico obrazu pokryło się pleśnią, a oryginalna warstwa malarska ulegała destrukcji. Podczas obecnych zabiegów konserwatorskich usunięto warstwy przemalowań i złoceń niskiej jakości oraz feralny klej, obraz zdezynfekowano i zawerniksowano, uzupełniono drobne ubytki oraz skorygowano naprężenie płóciennego podobrazia.

Luter

Intencje twórców kościoła, także tych pierwszych – XVII-wiecznych, były zgoła odmienne, wnętrze Kościoła Pokoju w Świdnicy miało być piękne, kolorowe, ale i zharmonizowane, czytelne, pobłyskujące złotem. Nietrudno zauważyć, przetworzenia XIX i XX wieczne w dalszym ciągu zakrywają oryginalne piękno i charakter luterańskiej świątyni.

Ryszard Wójtowicz opisuje szczegółowo zakres prowadzonych prac. PRZECZYTAJ!

***

Od grudnia w kompleksie placu Pokoju prace restauratorskie, które będą finansowane z  Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014. Inwestycje pochłoną w sumie aż 14 milionów złotych. Do kwietnia prace będą prowadzone zarówno w Kościele Pokoju, jak i w jego najbliższym otoczeniu. W świątyni zostaną poddane konserwacji organy firmy Schlag und Söhne z barokowym prospektem. Na placu Pokoju będzie prowadzona rewitalizacja cmentarza, polegająca na konserwacji XVII-wiecznego muru otaczającego plac Pokoju oraz najcenniejszych epitafiów. Pracami objęta zostanie także plebania, w której powstanie Dolnośląski Instytut Ewangelicki, gdzie bezpieczne miejsce znajdą stare druki, rękopisy i książki z kościelnego archiwum.  Zbiory, których niezwykłość polega na ciągłości, od XVII do XX wieku, tworzą jedno z największych archiwów luterańskich w Polsce. Wśród nich jest dwieście Biblii z czerpanego papieru oprawnych w drewno i tłoczoną skórę, które tworzą kolekcję, jaka nie ma sobie równych (najstarsza pochodzi z 1630 roku).

Poprzedni artykułUwolnij książkę
Następny artykułLas jest dla ludzi [70-lecie Lasów Dolnośląskich]