Strona główna Temat dnia Strażacy dojadą szybciej do wypadków

Strażacy dojadą szybciej do wypadków

0

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Tworzyjanowie już w najbliższą niedzielę 17 maja podczas wojewódzkich uroczystości z okazji Święta Straży Pożarnej zostanie oficjalnie przyjęta do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Starania o to trwały już od dwóch lat, jednak ostateczne porozumienie podpisano pod koniec kwietnia.

Wypadek Strzelce - Tworzyjanow_06

 – To bardzo ważny moment nie tylko dla gminy Marcinowice, ale też dla całego powiatowego systemu ratownictwa – mówi Alicja Synowska, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Świdnicy.

Po włączeniu do KSR-G jednostka w OSP Tworzyjanów wypełni sporą lukę w systemie ratownictwa na terenie powiatu w obrębie tej wsi, bowiem dotąd Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy nie mógł tam dojechać w ciągu wymaganych 8 minut. Było to dużym zagrożeniem, gdyż na drodze krajowej nr 35 w okolicach wsi Tworzyjanów dochodzi bardzo często do wypadków komunikacyjnych.

 – Dla naszej jednostki to z jednej strony wielki prestiż, a z drugiej – otwarcie na nowe możliwości – mówi Arkadiusz Kulig, naczelnik Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Tworzyjanowie i prezes Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Marcinowicach. – Włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego daje nam bowiem możliwość korzystania ze środków budżetu państwa na zakup sprzętu oraz większy dostęp do szkoleń i ćwiczeń, dzięki temu nasza pomoc będzie skuteczniejsza i bardziej profesjonalna.

Jednostka OSP w Tworzyjanowie działa od lat 50. XX w. Obecnie stowarzyszenie liczy 26 członków, zaś strażaków uprawnionych do udziału w akcjach ratowniczych jest 17. W 2006 roku strażacy doczekali się nowej remizy, a w 2011 – nowoczesnego samochodu marki Iveco Magirus, którym wyjeżdżają do akcji (sprowadzono go z Niemiec). Przez ostatnie dwa lata trwało intensywne doposażanie jednostki w sprzęt, m.in. w tym roku otrzymała sprzęt hydrauliczny do ratownictwa drogowego, sami zaś strażacy systematycznie podnosili poziom wyszkolenia, chcąc spełnić wysokie normy stawiane jednostkom KSR-G.

Wójt Władysław Gołębiowski nie kryje zadowolenia z tej decyzji. – Bezpieczeństwo mieszkańców i ich mienia w to dla nas niezwykle ważna sprawa – mówi. – Cieszę się, że udaje się włączyć do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego kolejną jednostkę z terenu gminy, i to położoną w bardzo newralgicznym miejscu, jakim jest Tworzyjanów – jedna z wsi przy niebezpiecznej drodze krajowej nr 35.

Poprzedni artykułZobacz jak żyli w średniowieczu
Następny artykułPomogli chorym dzieciom