Strona główna Bez kategorii Ponad milion na zabytki

Ponad milion na zabytki

3

Milion pięćset dwadzieścia jeden tysięcy złotych chce przeznaczyć Świdnica na remonty zabytkowych budynków i ich wyposażenia. Zostały zaakceptowane wszystkie złożone wnioski. W 2014 Świdnica na taki cel wydała niespełna 300 tysięcy, a w 2013 – tylko 150 tysięcy złotych.

Swidnica

Dotacje otrzymają właściciele i wspólnoty mieszkaniowe na remonty dachów i elewacji kamienic przy ulicach Długiej, Kotlarskiej, Grodzkiej, Łukowej, Kotlarskiej,  placu 1000-lecia Państwa Polskiego i w Rynku. W sumie wsparcie dotyczy 10 inwestycji, a kwota dofinansowania waha się od kilkunastu do ponad 120 tysięcy złotych.

Dotacje otrzymają również dwie parafie, rzymsko-katolicka i ewangelicko-augsburska. Katedra dostanie 100 tysięcy złotych na konserwacje płótna i ramy obrazu św. Franciszka z Regis oraz 16 tysięcy na renowację 2 witraży i kamiennych okien w zakrystii.

Najwięcej, bo w sumie aż 700 tysięcy, przeznaczone jest na Kościół Pokoju. To wyjątkowa sytuacja, bowiem pieniądze z miasta pozwolą na wykorzystanie ponad 12 milionów złotych z mechanizmu norweskiego na gigantyczne projekty renowacji organów, zabytkowego muru wraz z kaplicami oraz adaptacji zabytkowej plebanii na Instytut Ewangelicki. – Jest to historyczne wydarzenie, po raz pierwszy otrzymujemy aż tak dużą pomoc od miasta – cieszy się Bożena Pytel z parafii ewangelickiej. Na wkład własny do realizacji projektów potrzeba w sumie 2 milionów złotych. – Pieniądze z budżetu Świdnicy stanowią kolosalny wkład. Otrzymaliśmy także 200 tysięcy złotych z KGHM i mamy szanse na kolejny spory zastrzyk finansowy od tej firmy.

Prace w Kościele Pokoju mają być zakończone w przyszłym roku, a decyzję o przyjęciu dotacji na prace konserwatorskie Rada Miejska podejmie w piątek, 29 maja.

/asz/

Poprzedni artykułWarto mieć sąsiada
Następny artykułZagraniczne starty pływaków Svidy