Strona główna Bez kategorii Kumulacja piękna pod Ślężą

Kumulacja piękna pod Ślężą

0

To była kumulacja emocji, przyjemności i piękna. Czworo obdarzonych niezwykłą wyobraźnią artystów zaprosiło w sobotnie popołudnie na jednodniową wystawę swoich prac do Galerii Sztuki Anart w Białej koło Marcinowic. Pięknie odrestaurowane wnętrze 200-letniego domu pękało w szwach.

anart 10

Jak różne mogą być oblicza ceramiki i malarstwa pokazali gospodyni – Anna Sztucka i jej goście Katarzyna Nowak, Elżbieta Wałaszek i Krzysztof Kłapkowski. Artyści są absolwentami Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i mają za sobą 20-letnią karierę artystyczną. Panie zajmują się przede wszystkim ceramiką i choć każda prezentuje zupełnie inne spojrzenie na ten gatunek sztuki, to łączy je jedno – elegancja, poczucie humoru i znakomita jakość. Olbrzymie głowy i istoty mitologiczne, ale także formy organiczne Katarzyny Nowak równie dobrze zagospodarują przestrzeń galerii sztuki, jak i wnętrze domu. Ceramiczne zwierzęta Elżbiety Wałaszek wzbudzają uśmiech i jednocześnie pokazują, jak najprostsze pokazanie psa czy żaby może być eleganckie i gustowne. Anna Sztucka jest artystką wszechstronną. Dosłownie ze śmieci potrafi stworzyć niezwykłe prace łączące drewno i metal, „buduje” ceramiczne pojazdy wprost ze snów i potrafi nadać nowe znaczenie kształtom zwykłej torebki. Pasję do ceramiki łączy z zamiłowaniem do malarstwa. Jej pejzaże, inspirowane łąkami pod Ślężą, są słoneczne i pełne ciepła. Natomiast obrazy Krzysztofa Kłapkowskiego pulsują kolorem i są swoistą grą ze strukturami.

Galeria z trudem mieściła oglądających. – Prace są zachwycające i przede wszystkim takie zrozumiałe. Nie budzą w nas obawy, że nie znamy się na sztuce – mówiły uczestniczki wernisażu. – Chciałybyśmy wszystko zabrać do domu!

Wśród gości znalazł się także Władysław Gołębiewski, wójt Marcinowic, który podkreślał, że jest dumny z takich mieszkańców. – Żałuję, ze dopiero teraz mogłem tu przyjechać, ale naprawdę warto było. Podziwiam talent artystów, a także panią Annę i jej męża, którzy zdecydowali się osiąść w naszej gminie i zająć się tak trudną dziedziną – przyznał wójt. Anna Sztucka do Polski wróciła po 25-letnim pobycie w Kanadzie i licznych podróżach. Jak przyznaje, decyzja była słuszna. Galeria Anart w Białej 22 stale czeka na gości (tel. 603 954 321 lub e-mail [email protected]). Prace można zobaczyć na stronie internetowej anart-gallery.eu.

/asz/

Poprzedni artykułWygraj kurację odchudzającą Naturhouse [KONKURS]
Następny artykułZ cyrkowcami zabawa na 102!