Strona główna Wydarzenia Świebodzice Jubileusz samorządności w Świebodzicach

Jubileusz samorządności w Świebodzicach

0

Świebodzice świętowały ćwierćwiecze samorządności i przemian społeczno-gospodarczych w naszym mieście. Na uroczystą galę do Miejskiego Domu Kultury zaproszono wszystkich radnych i burmistrzów, pełniących te funkcje od 1990 roku – informuje Agnieszka Bielawska-Pękala z UM.

IMG_3880

Na zdjęciu były burmistrz Leszek Gucwa i obecny – Bogdan Kożuchowicz.

Samorządowcy spotkali się 27 maja 2015 r., czyli dokładnie 25 lat po pierwszych wyborach samorządowych z 27 maja 1990 roku. Gospodarzami uroczystości byli: burmistrz Bogdan Kożuchowicz oraz przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kwadrans. Na sali gościli byłych i obecnych radnych miasta, osoby pełniące w ostatnim 25-leciu ważne funkcje w samorządzie, a także dyrektorów szkół i szefów placówek miejskich.
– Samorządowi wystawiam ocenę celującą, myślę, że zdaliśmy ten trudny egzamin – rozpoczął swoje wystąpienie burmistrz podkreślając, jak wiele gminy osiągnęły w ciągu minionych 25 lat. – Gdybym chciał wymienić wszystkie inwestycje, działania w sferze społecznej, oświacie, kulturze, moglibyśmy tu siedzieć do następnego jubileuszu – żartował burmistrz. – Nadrobiliśmy wiele zapóźnień cywilizacyjnych – jak budowa wodociągów, kanalizacji. Wszyscy tu obecni możemy być z tego dumni. Razem budowaliśmy naszą małą Ojczyznę. Dziękuję w imieniu wszystkich Mieszkańców za to nowoczesne oblicze Świebodzic.
Mówiąc o 25-leciu samorządności przewodniczący RM Łukasz Kwadrans zaznaczył, że uważa powstanie samorządów za największy sukces przemian społeczno-gospodarczych po 1989 r. – Ta idea dobrze się sprawdza, w myśl zasady koszula bliższa ciału. Majątek społeczności lokalnej jest właściwie zarządzany a ważne decyzje dotyczące inwestycji są konsultowane, ludzie mają rzeczywisty wpływ na to, co się dzieje w mieście – podkreślił wskazując także na „dotykalność” władzy samorządowej. – Burmistrza, radnego można spotkać na ulicy i przekazać mu swoje uwagi. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za zaangażowanie i pracę na rzecz społeczności lokalnej.
Po wystąpieniach gospodarzy nastąpiła chwila dla muzyki – zapewnił ją występ świebodzickiej sopranistki Grażyny Pantal, której akompaniował na fortepianie Wiktor Wawrzkowicz.
Po części artystycznej uczestnicy uroczystości wysłuchali  wykładu prof. dra hab. Piotra Jurka z Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor przeanalizował powstanie idei samorządności, odniósł się także do mocnych i słabszych stron samorządu wraz z perspektywami na przyszłość. – Potrzebna jest maksymalna samodzielność finansowa, jedna, przejrzysta ustawa, rozdział zadań i większe współdziałanie jednostek – wskazywał prof. Jurek.
Przedostatnim punktem programu była prezentacja 25-lecia zmian, jakie zaszły w Świebodzicach w formie slajdów – kartek z kalendarza. Na koniec uroczystości burmistrz Bogdan Kożuchowicz oraz przewodniczący RM Łukasz Kwadrans wręczyli zaproszonym gościom podziękowania i pamiątkowe odznaki. Otrzymali je radni wszystkich 7 kadencji oraz burmistrzowie i członkowie zarządów gminy. Odznakę otrzymał także goszczący na uroczystości starosta świdnicki Piotr Fedorowicz. Burmistrz Kożuchowicz z rąk wojewody dolnośląskiego Tomasza Smolarza otrzymał brązowy Krzyż Zasługi, przyznany przez prezydenta RP.

Poprzedni artykułZostań wolontariuszem na Strzegom Horse Trials
Następny artykułCo grają w kinie Cinema 3D?