Strona główna Bez kategorii Ile Świdnica wydaje na sprzątanie?

Ile Świdnica wydaje na sprzątanie?

15

Od wczesnej wiosny przez Świdnicę przechodzi fala czynów społecznych. Z inicjatywy mieszkańców bądź radnych, przy wsparciu Urzędu Miejskiego, porządkowane były tereny nad rzeką, nad zalewem Witoszówka, przy ul. Wrocławskiej i Kliczkowskiej. A co i za ile sprzątane jest na co dzień?

rzeka 12

W budżecie miasta na 2015 rok na utrzymanie czystości i prace pielęgnacyjne oraz nasadzenia roślin zarezerwowane są 2,2 miliona złotych. Milion ma do dyspozycji departament infrastruktury Urzędu Miejskiego, odpowiadający za parki, skwery i place, 1,2 miliona złotych departament komunikacji, odpowiedzialny za drogi gminne.

Na utrzymanie czystości i pielęgnację skwerów, placów i parków miasto zawarło umowę z dwiema firmami, Farmą Miejską i spółką Transus. Na ich mocy prace porządkowe mają być prowadzone codziennie, łącznie z niedzielami. Do opróżniania jest 310 koszy na śmieci. Firmy mają dbać także o systematyczne przycinanie 2,5 kilometra żywopłotów, usuwania liści z 15 ha parków, usuwania zwiędłych roślin na skwerach i rabatach, przeglądy drzew,  odśnieżanie alejek parkowych, schodów i placów.

1, 2 miliona złotych departament komunikacji zarezerwował na utrzymanie czystości jezdni, chodników, terenów zielonych i opróżnianie koszy na śmieci. Te zadania realizowane są na drogach gminnych. Porządkiem na terenach zielonych zajmuje się Farma Miejska, natomiast na jezdniach i chodnikach w Rynku oraz strefie centralnej miasta – firma Jedynka. Oczyszczanie obejmuje ręczne zamiatanie ulic i parkingów 5 razy w tygodniu w samym Rynku i na ulicach przyległych. Na dalszych – 2 razy w tygodniu. Dodatkowo w ścisłym centrum codziennie zbierane są odpady i odchody zwierzęce – podaje departament komunikacji. Jezdnie są czyszczone w zależności od potrzeb mechanicznie i ręcznie przez firmę Ceroma. Kosze opróżnia spółka ZOM. Miasto przejęło także utrzymanie czystości na drogach wojewódzkich, przebiegających przez Świdnicę.

Miasto nie zawarło umowy z zarządcą terenów na sprzątanie terenów nad rzeką Bystrzyca. Jak informował radnych podczas ostatniej sesji zastępca prezydenta Marek Suwalski, rozmowy w kwestii utrzymania czystości na tych terenach mają być podjęte z Regionalnym Zarządcą Gospodarki Wodnej.

/asz/

Poprzedni artykułCyrk bez zwierząt [KONKURS]
Następny artykułLekkoatletyczne Igrzyska Dzieci na Zawiszowie