Strona główna Temat dnia Hołd 70 lat po II wojnie światowej

Hołd 70 lat po II wojnie światowej [FOTO/WIDEO]

0

Przedstawiciele parlamentu, samorządów miejskiego i powiatowego, związków kombatanckich, służb mundurowych i szkół oddali w Świdnicy hołd ofiarom II wojny światowej. Dzisiaj mija 70 lat od zakończenia największej globalnej katastrofy militarnej, która pochłonęła 70 milionów istnień ludzkich.

SONY DSC

„Chwała bohaterom” – pod takim tytułem program artystyczny przygotowali Zespół Pieśni i Tańca „Jubilat” ze Świdnickiego Ośrodka Kultury oraz Świdnickiej Orkiestry Dętej. – Dziś szczególnie nasze myśli biegną do tych, którzy są prawdziwymi bohaterami. Chylę przed nimi czoła – mówiła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. – Trzeba mieć odwagę i determinację, by rzucić wszystko i położyć na szali swoje życie.

Prezydent przypomniała, jaki ogrom ofiar pochłonęła II wojna światowa. Polska straciła ponad 16% swoich obywateli. – Chwała tym wszystkim, którzy wracali z całego świata do wykrwawionego i zrujnowanego kraju, by podjąć się trudu odbudowy. Pamiętam z dzieciństwa, że rocznicę zakończenia wojny wypuszczano białego gołąbka i pokazywano transparenty z napisem „Nigdy więcej wojny”. Być może to banalne gesty, podobnie jak deklaracje miss na różnego rodzaju wyborach, ze „chcą pokoju na świecie”, ale to naprawdę największą wartość – życie w świecie bez zagrożeń. Zaczynamy o tym myśleć zwłaszcza wtedy, gdy konflikty wojenne dotykają naszych sąsiadów, jak Ukrainę, czy dochodzą wieści z ogarniętej wojna Syrii. Nigdy więcej wojny i chwała bohaterom – podsumowała Beata Moskal-Słaniewska.

Pod Pomnikiem Zwycięstwa na placu Grunwaldzkim zostały złożone wieńce i kwiaty.

/asz/tepe/

Poprzedni artykułSP 4 i SP 6 najlepsze w czwórboju lekkoatletycznym
Następny artykułOdlotowy konkurs fotograficzny