Strona główna Bez kategorii Społeczniczki pieką prawdziwy chleb

Społeczniczki pieką prawdziwy chleb

0

Pierwsza „gminna piekarnia” prowadzona przez Stowarzyszenie „Sztafeta pokoleń” z Grodziszcza oficjalnie zainaugurowała swoją działalność. 9 kwietnia nastąpiło uroczyste otwarcie wyremontowanej siedziby stowarzyszenia, w ramach projektu „Grodziszcze lipna wioska pachnąca chlebem”. Przez najbliższe 5 lat zaplanowane jest przygotowanie 750 szt. bochenków chleba wieloziarnistego oraz 100 litrów soku z lipy.

SZTAFETA_OTWARCIE (44)

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Grodziszcze „Sztafeta Pokoleń” swoją oficjalną działalność rozpoczęło ponad 3 lata temu, choć wcześniej działali jako nieformalna grupa młodzieży. Swoją nazwę zawdzięczają pierwszemu projektowi pn. SZTAFETA POKOLEŃ, który miał na celu pomoc w okresie zimowym osobom starszym. Kolejne miesiące i lata to czas realizacji wielu akcji i projektów. Ich ostatnim pomysłem było wykorzystanie wiedzy i doświadczenia gospodyń oraz mieszkańców swojej miejscowości. Tak powstał projekt pn. „Grodziszcze-lipna wioska pachnąca chlebem”, na który zdobyli dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w kwocie blisko 43 tys. zł. Przez pięć lat będą piec chleb i przygotowywać sok z lipy, prowadzić szkolenia z wytwarzania produktów lokalnych.

– Idea pomysłu od ziarenka do bochenka dzisiaj ma swój finał. Każdy proces wymaga współdziałania wielu osób i instytucji. Doskonale to widać przy produkcji chleba. Trzeba pracy rolnika i jego troski o uprawę ziemi, zbiory zboża, co w dzisiejszych czasach nie jest łatwym zadaniem. Aby powstał chleb potrzebna jest dobra mąka, składniki no i sprawna ręka dobrej gospodyni, która potrafi to dobrze połączyć aby powstał smaczny i dobry chleb. W tym miejscu w imieniu swoim, całego Stowarzyszenia i Klubu Starszaka składamy podziękowania władzom Urzęd Marszałkowskiego za dostrzeżenie naszego małego ziarenka, jakim był projekt pod nazwą „Grodziszcze – Lipna Wiosna Pachnąca Chlebem”. Lokalnej Grupie Działania za wsparcie merytoryczne przy projekcie. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy do naszej pani wójt, za udzielone wsparcie i pomoc, która pomimo wielu problemów i zadań zawsze znajduje czas na spotkania i motywuje do działania. Tak jak wcześniej wspomniałam widać w tym sprawną rękę dobrej gospodyni. Dziękujemy na ręce przewodniczącej Rady Gminy Świdnica pani Reginie Adamskiej, że w budżecie gminy znajdują się fundusze dla stowarzyszeń, co jest niezmiernie ważne już na etapie tworzenia projektów – mówiła Justyna Sara-Hryncyszyn, prezes stowarzyszenia.

W sąsiadujących ze świetlicą pomieszczeniach powstała sala wyposażona w zestaw mebli kuchennych, stoły, krzesła, sprzęt AGD, które ułatwią przeprowadzenie warsztatów „Ale lipa” i „Chlebowy zawrót głowy”. Maksymalnie w takim spotkaniu może wziąć udział 15 uczestników. Już mamy liczne zapytania ze strony szkół gminnych i stowarzyszeń, co do możliwości zorganizowania warsztatów z pieczenia chleba – mówią członkowie stowarzyszenia.

Całość projektu na które władze stowarzyszenia zdobyły fundusze opiewa na kwotę 53,7 tys. zł., w tym dofinansowanie (w ramach działania 413 – Wdrażanie lokalnych strategii działania) z PROW na lata 2007-2013 wyniesie 42,9 ty. zł.

/UG Świdnica/

 

Poprzedni artykułPiękniejszy świat Beaty: Czas na podróże
Następny artykułTargi Karkonoskie czekają