Strona główna Bez kategorii Pierwszy Dom Seniora gotowy

Pierwszy Dom Seniora gotowy

13

Na razie może przyjąć 34 osoby, ale docelowo pomieści nawet 100 seniorów. – Od dzisiaj możemy przyjmować chętnych – mówi właściciel, Stanisław Łukaszów i pokazuje zezwolenie wojewody dolnośląskiego na prowadzenie Domu Pomocy Społecznej. Do pierwszego w powiecie świdnickim ośrodka tego typu pensjonariuszy mogą kierować również samorządy. Dom powstał w dawnym hotelu w Żarowie.

DPS 1

Prace nad formalnościami i dostosowaniem obiektu do wymagań ustawy o pomocy społecznej trwały wiele lat. – Mieliśmy do wyboru dwa wyjścia, albo spełnić  warunki dla DPS-ów, albo postarać się  o zezwolenie na prowadzenie placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku. To drugie daje możliwość prowadzenia tylko działalności komercyjnej, my natomiast możemy współpracować z samorządami i przyjmować osoby kierowane przez Ośrodki Pomocy Społecznej za stawki, ustalane przez wojewodę – tłumaczy Ryszard Lacher, dyrektor Żar-Medu. W tym roku taka stawka wynosi 3 tysiące złotych. – Oczywiście nasz dom otwarty jest także na klientów prywatnych, także z Niemiec. Tutaj cena jest do negocjacji, a zależy przede wszystkim od zakresu opieki – dodaje dyrektor.

Budynek został wyposażony w windę i podjazd dla niepełnosprawnych, a 1,2 o 3-osobowe pokoje mają własne łazienki. Przy łóżkach każdy pacjent ma do dyspozycji telefon. – W pełni gotowe jest już jedno piętro, na pozostałych zostały do wykonania kosmetyczne prace. Seniorzy będą mieli do dyspozycji przestronne hole z telewizją (choć telewizory montujemy także w pokojach), jadalnie, salę rehabilitacyjną i kilka sal na różne okazje. Nie zabrakło miejsca na kaplicę. Do tego spory skwer ze stolikami, mini scena i grill pod dachem – wylicza właściciel. Opiekę nad pensjonariuszami będą sprawowały pielęgniarki  i kadra opiekuńcza, ośrodek będzie także współpracował z lekarzami. – Ten dom przygotowywałem w oparciu o własne doświadczenia z ciężko chorą mamą, wymagającą całodobowej opieki. To oczywiście jest biznes, ale zrobimy wszystko, by nasi pensjonariusze mieli najlepszą opiekę, dużo rozrywek, a przede wszystkim zrozumienie dla swojego wieku i chorób – zapewnia Stanisław Łukaszów.

W powiecie świdnickim działa jeden samorządowy DPS w Jaskulinie, ale tutaj opiekę znajdują wyłącznie osoby niepełnosprawne intelektualnie. Poparcie wójta gminy Świdnica i starosty świdnickiego trzy lata temu zyskał pomysł prywatnego inwestora, który kupił 3 hektary ziemi niedaleko szpitala Latawiec (tzw. dawna fermę lisią). Deklarował budowę nowoczesnego ośrodka dla seniorów, jednak do dziś plany nie zostały zrealizowane.

/asz/

Poprzedni artykułRusza kolejna edycja LLPN
Następny artykułCiemności egipskie na Kopernika