Strona główna Sport Inne Mocny świdnicki akcent w wyścigu Paris – Roubaix!

Mocny świdnicki akcent w wyścigu Paris – Roubaix!

0

Kolarska reprezentacja Polski juniorów, w składzie której znalazło się trzech uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy: Alan Banaszek, Szymon Sajnok i Damian Sławek wystartowało 12 kwietnia w wyścigu Paris-Roubaix. Legendarne „Piekło Północy” od 113 lat ekscytuje nie tylko fanów kolarstwa, to pierwszy wyścig z cyklu Pucharu Narodów w kategorii junior.

kolarze1

„Piekło północy”, „Niedziela w piekle”, „Król klasyków” – Paris–Roubaix lubi metafory. Pełno w nich barwnych odniesień historycznych – zawodników nazywa się „gladiatorami” a organizatorów … „mordercami”  . Na starcie stanęło 17 narodowych reprezentacji, by na dystansie 111 km, w tym 16 odcinków brukowych o łącznej długości 28,9 km, walczyć o podium. Wyścig Paris – Roubaix to jeden z najtrudniejszych jednodniowych wyścigów kolarskich na świecie, porównywany do Dakaru –  samo jego ukończenie jest już olbrzymim sukcesem. Piąte miejsce ucznia świdnickiego SMS-u to największe osiągnięcie naszych rodaków.  Pechowo, bo z defektem, na 31. pozycji dojechał Alan Banaszek oraz nieco później Damian Sławek .Wcześniej w 1990 roku na 14. pozycji historyczny wyścig ukończył Joachim Halupczok. Piąte miejsce naszego ucznia jest wyjątkowe. Szymon Sajnok jest jednym z najbardziej utalentowanych zawodników LO SMS w Świdnicy, być może rośnie nam następca Rafała Majki czy Michała Kwiatkowskiego. Takich następców będzie na pewno więcej. Ostatni weekend pokazał, że talentów w świdnickiej szkole  nie brakuje. W Memoriale Dyrektora Zdzisława Szepke wygrał Mikołaj Sójka a drugie miejsce zajął Adrian Kaiser, z kolei w niedzielnym XXVIII Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim „Ślężański Mnich”, otwierającym sezon kolarski w Polsce, drugie miejsce zajął Dawid Gieracki. Przed uczniami kolejne zmagania – sezon kolarski rozpoczęty!