Strona główna Bez kategorii Komitety, rady, pochody…

Komitety, rady, pochody…

0

Świdnica w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Czasy – wydawałoby się nie tak odległe – ale, jak odmienne od otaczającej nas rzeczywistości. Zdjęcia, wycinki z prasy właśnie z tego okresu prezentują Świdnicę w najnowszym albumie Wydawnictwa GSMA.

fot

Na poniższym zdjęciu widzimy ulicę Kolejową, a na niej grupę osób za którą widnieje samolot myśliwski produkcji radzieckiej Jakowlew Jak-23 (Flora) podczas transportu na miejsce ekspozycji. Na tej samej stronie wycinek z Gazety Robotniczej z 4 IV 1951: „Z fabryk, kopalń, spółdzielni produkcyjnych i PGR-ów, ze wszystkich miast i wsi Dolnego Śląska płyną narastającą falą meldunki o zobowiązaniach podejmowanych na cześć święta klasy robotniczej”. To jedna ze stron „PRL po świdnicku, Świdnica 1945-1989” – albumu, który właśnie trafił do księgarni.okl

„PRL po świdnicku. Świdnica 1945-1989” to album ponad 250 fotografii wzbogacony wycinkami z prasy lokalnej wydawanej w tym okresie w Świdnicy i na Dolnym Śląsku. To pięć rozdziałów, czyli pięć dekad zamykających dzieje miasta w klamrze począwszy od zakończenia II wojny światowej po zmiany systemowe w 1989 roku – mówi o albumie wydawca, Monika Krawczyk-Rudnicka i dodaje, że jest to już drugi album, który ukazał się nakładem tego wydawnictwa. Pierwszy, czyli „Stara Świdnica” przedstawia Świdnicę z przełomu XIX i XX wieku na ponad 250 pocztówkach.

prl plakat

– W „PRL po Świdnicku” zmieniliśmy nieco formę, którą zastosowaliśmy w „Starej Świdnicy” – wyjaśnia Monika Krawczyk-Rudnicka – Postanowiliśmy wzbogacić album o wprowadzenia do każdego z rozdziału oraz o fragmenty z prasy lokalnej wydawanej w latach 1945-1989. Obok fotografii to właśnie słowo oddaje doskonale koloryt tej epoki i nie mogło go naszym zdaniem zabraknąć.

Fotografie zamieszczone w albumie pochodzą z różnych zbiorów. Ich autorów – o ile było to możliwe do ustalenia – i kolekcje z jakich pochodzą, przedstawiono w spisie kończącym ostatni rozdział albumu. Nie sposób pominąć zaangażowania pracowników Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy – dyrektora Wiesława Rośkowicza oraz dr Dobiesława Karsta, a także osób współtworzących Portal Historyczny „Świdnica – Moje Miasto” www.mojemiasto.swidnica.pl

„PRL po świdnicku” dostępny jest w wydawnictwie, księgarni Eureka w Świdnicy, księgarniach Matras na Dolnym Śląsku, a wszelkie dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej wydawnictwa www.wydawnictwo.gsma.pl.

Poprzedni artykułSobotnie starty świdnickich pływaków
Następny artykułSeria zwycięstw została przerwana