Strona główna Wydarzenia Kolejne miliony, kolejne miejsca pracy

Kolejne miliony, kolejne miejsca pracy

4

Prawie 200 mln zł zainwestują firmy, które w pierwszym półroczu 2015 r. otrzymały zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie wałbrzyskiej strefy.

pieniadze

Inoxveneta w Strzelinie zakupi nowe linie technologiczne. W zakładzie wytwarzane są części ze stali nierdzewnej oraz innych metali stosowane w urządzeniach gospodarstwa domowego. Inwestycja kosztować będzie 1,8 mln zł, a zatrudnienie znajdzie 5 nowych pracowników.

 Polska firma SOLGAZ, która stworzyła i opatentowała technologię typu “gaz pod szkłem” (tzw. „bezpłomieniowe płyty gazowe”), w Świdnicy rozbuduje zakład. Zatrudnienie znajdzie 5 nowych osób, a inwestycja kosztować będzie ponad 1,3 mln zł.

Firma Corthinx, zainwestuje 7 mln zł i zatrudni 20 osób w Wałbrzychu. Przedsiębiorca będzie produkować łodzie wycieczkowe i sportowe oraz świadczyć usługi obróbki metali, tworzyw sztucznych, szkła i drewna.

W Skarbimierzu Great Maple Company za 110 mln zł wybuduje i wyposaży zakład, w którym produkowana będzie folia do opakowań (m.in. kwiatów, chipsów). Zatrudnienie w zakładzie znajdzie 70 osób.

Gestamp wynajmie i wyposaży halę we Wrocławiu, w której będzie produkować elementy metalowe dla przemysłu motoryzacyjnego. Firma zainwestuje 69 mln zł i zatrudni 20 nowych pracowników.

– W 2015 roku zamierzamy nadal aktywnie pozyskiwać inwestorów i zachęcać do tworzenia miejsc pracy na terenach objętych strefą – mówi Barbara Kaśnikowska, prezes spółki zarządzającej WSSE „INVEST-PARK”.– Wydamy ponad 25 zezwoleń co pozwoli na stworzenie minimum 1200 miejsc pracy i miliardowe nakłady inwestycyjne.

W tym roku prezes Barbara Kaśnikowska brała udział w dwóch misjach gospodarczych – do Chin i Japonii. Dolny Śląsk został wybrany do udziału w pilotażowym programie nawiązania stosunków gospodarczych z Chinami. Małe i średnie przedsiębiorstwa z Chin planują ekspansję na rynki europejskie. Postaramy się zainteresować ich naszym regionemmówi prezes. Podczas misji podpisano umowę o współpracy między Wałbrzychem a miastem Tiencin. Natomiast w Polsko-Japońskim Forum Gospodarczym wzięły udział firmy, przedstawiciele regionów oraz specjalnych stref ekonomicznych. – Pozyskanie japońskich inwestorów to proces długotrwały, może zająć nawet kilka lat – wyjaśnia Barbara Kaśnikowska. – W biznesie Japończycy cenią kontakty osobiste, chcą poznać partnera i nabrać do niego zaufania. Stąd waga takich imprez jak targi, czy misje, które dają możliwość bezpośredniego spotkania i rozmowy – dodaje.

W tym roku, w Bolesławcu podpisany został list intencyjny powołujący Klaster „INVEST in Edu” Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Porozumienie podpisali przedsiębiorcy, przedstawiciele szkół oraz samorządów – 46 podmiotów z Dolnego Śląska. Rolą klastra jest przede wszystkim zwiększenie dostępności do staży i praktyk oraz promocja szkolnictwa zawodowego. Inicjatywa przyczyni się do powstawania tak zwanych klas patronackich, gdzie przedsiębiorca ma wpływ na program nauczania. Uczniowie z kolei nabywają praktyczne umiejętności oraz mają dostęp do nowoczesnych technologii. Konferencja była także okazją do wręczenia specjalnych wyróżnień Ministerstwa Gospodarki dla dolnośląskich przedsiębiorców i szkół, które w szczególny sposób promują i realizują projekt szkolnictwa zawodowego dostosowanego do potrzeb pracodawców. Nagrodzone firmy i szkoły od lat skutecznie ze sobą współpracują.

Firma ZPAS z Nowej Rudy oraz Noworudzka Szkoła Techniczna współpracują w zakresie poszerzenia wiedzy teoretycznej uczniów o praktyczne umiejętności i obcowanie z nowymi technologiami. Uczniowie mają możliwość odbywania praktyk lub staży zawodowych w zakładach ZPAS S.A. oraz ZPAS-NET.

W Zespole Szkół w Strzegomiu powstała klasa, która kształci w zawodzie piekarza. Trzyletni cykl nauczania obejmie także zajęcia praktyczne w zakładzie FSB Piekarnie Strzegom. W szkole jest też specjalistyczna pracownia piekarska, której remont sfinansowała FSB.

Daicel Safety System Europe we współpracy z Zespołem Szkół Politechnicznych „Energetyk” organizuje praktyki  dla przyszłych elektryków. Uczniowie podczas 4-tygodniowej praktyki pracują w każdym dziale firmy.

Historia współpracy Toyota Motor Manufacturing Poland z Zespołem Szkół nr 5 w Wałbrzychu sięga 1999 roku, czyli początków funkcjonowania fabryki w Wałbrzychu. Do tej pory firma przekazała na rzecz szkoły m.in. numeryczną obrabiarkę mechaniczną, modele skrzyni biegów i silnika oraz samochód marki Toyota Avensis, który trafił do szkolnych warsztatów. Zespół Szkół nr 5 współpracuje także z zakładem Faurecia w Wałbrzychu za co otrzymały nagrodę Ministerstwa Edukacji Narodowej „OSKAR ZAWODOWY”

Także w tym kwartale WSSE podpisała porozumienie w sprawie stworzenia obszaru aktywności inwestycyjnej w pasie drogi ekspresowej S3. Dobre połączenie komunikacyjne, to jeden z głównych czynników decydujących o lokowaniu inwestycji. Budowa drogi ekspresowej S3 ma się zakończyć w 2018 roku. Szlak przebiegać będzie od Szczecina do przejścia granicznego w Lubawce na południu kraju. Stworzenie obszaru aktywności inwestycyjnej wzmocnić ma atrakcyjności tych terenów w pasie planowanej drogi. Projekt Ministerstwa Gospodarki zakłada działania zarówno infrastrukturalne, jak i społeczne i edukacyjne.

Aby efektywniej odpowiadać na potrzeby przedsiębiorców wałbrzyska strefa zdecydowała o uruchomieniu biura zamiejscowego we Wrześni. W województwie wielkopolskim, na terenach objętych wałbrzyską strefą prowadzi obecnie działalność 23 inwestorów. Firmy te zatrudniają blisko 4400 pracowników i zainwestowały ponad 2,3 miliarda złotych. Biuro zamiejscowe mieści się w centrum Wrześni, przy ulicy Chopina 8. WSSE „INVEST-PARK” obejmuje w Wielkopolsce tereny w ośmiu miejscowościach (Jarocin, Kalisz, Kościan, Krotoszyn, Leszno, Rawicz, Śrem oraz Września).

W I kwartale tego roku Strefa była również współorganizatorem dwóch konferencji „Malva – możesz więcej” oraz „Dotacje dla przedsiębiorstw – 2014 – 2020. Technologie – Innowacje – Inwestycje”.

Natomiast jak skorzystać z pieniędzy unijnych w nowej perspektywie na lata 2014-20120, dowiedzieli się przedsiębiorcy konferencji „Dotacje dla przedsiębiorstw – 2014 – 2020. Technologie – Innowacje – Inwestycje”. – Nowe rozdanie unijnych dotacji, to szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw. To z kolei stanie się podstawą zrównoważonego rozwoju, gdzie mniejsi nie będą stać na przegranej pozycji wobec gigantów– mówiła prezes „INVEST-PARKU”.

WSSE jest największą i najszybciej rozwijającą się strefą w Polsce, obejmuje prawie 2650 ha. Wciąż dostępnych jest ponad 1000 ha atrakcyjnych i dobrze przygotowanych terenów inwestycyjnych w czterech województwach (dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim i lubuskim), w 44 miastach i gminach. Niewątpliwym atutem tych lokalizacji jest bliskość autostrady A4, sąsiedztwo Niemiec i Czech oraz dobre połączenia komunikacyjne ze Wschodem. Firmy, które inwestują w WSSE i tworzą nowe miejsca pracy, mają prawo do ulgi w podatku dochodowym.

Poprzedni artykułPasja według św. Mateusza już dzisiaj
Następny artykułPociąg z Harrego Pottera na Gali Parowozów