Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Latarnie na słońce

Latarnie na słońce

1

 Kolejne 19 nowych punktów świetlnych pojawiło się we wsi Witoszów Dolnym. Tym razem są to lampy fotowoltaiczne, wykorzystujące energię słoneczną – informuje Janusz Waligóra,rzecznik prasowy UG Świdnica.

 Nowe  oświetlenie uliczne w Witoszowie Dolnym

Jest to nowatorski projekt,  dzięki któremu gmina poszła w kierunku wykorzystania elementów energii odnawialnej. Rok wcześniej 5 słupów z oświetleniem fotowoltaiczne zostało zamontowane w Bystrzycy Górnej. Kolejne 19 lamp pojawiło się we wsi Witoszów Dolny. Takie rozwiązanie ma również na celu pokazanie gospodarstwom indywidualnym, że fotowoltaikę można wykorzystywać w domach prywatnych, nie płacąc za energię elektryczną i mieć dzięki temu oświetlenie. Energia zgromadzona w ciągu dnia w akumulatorach będzie w nocy zasilać lampy.

 Koszt 19 słupów oświetleniowych ze źródłami światła i montażem oświetlenia wyniósł 106 tys. zł. Sterowanie oświetleniem odbywa się automatycznie za pomocą czujników zmierzchu.

 – Montaż nowych lamp ma znaczący wpływ na poprawę poziomu bezpieczeństwa ogólnego i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ponadto zastosowanie nowych rozwiązań ogranicza koszty eksploatacji oświetlenia ulicznego i jest przedsięwzięciem proekologicznym, pozwalającym na zmniejszenie zanieczyszczenia atmosfery – podkreśla wójt gminy Teresa Mazurek.

Poprzedni artykułPożar w Fabryce Wagonów [FOTO]
Następny artykuł„Niehalo” wraca na scenę