Strona główna Bez kategorii Jest szansa na obwodnicę Świdnicy?

Jest szansa na obwodnicę Świdnicy?

4
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zakończyło konsultacje publiczne projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Istnieje duża szansa, że na liście zadań znajdzie się obwodnica Świdnicy, o którą od wielu lat walczą mieszkańcy, samorządowcy i posłowie. Czy ich głos zostanie w końcu wysłuchany?
obwodnica8
Pod petycją, która trafiła do minister infrastruktury o wpisanie obwodnicy Świdnicy na listę  Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 podpisało się 3670 osób. W akcję zaangażowały się m.in. władze miasta i posłowie ziemi świdnickiej.
Z uwagi na zapisy Kontraktu Terytorialnego dla województwa dolnośląskiego oraz liczne głosy społeczeństwa, władz samorządów oraz poparcie przedstawicieli Parlamentu RP, inwestycja oraz warianty jej przeprowadzenia będą przedmiotem dalszych analiz ministerstwa – czytamy w projekcie Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, który określa kierunki działań oraz priorytety inwestycyjne w  zakresie rozwoju sieci dróg krajowych w Polsce.
Kilkunastokilometrowa obwodnica pozwoliłaby niemal zupełnie wyeliminować ruch ciężarowy z centrum Świdnicy. Na budowę potrzeba ok. 500 milionów złotych. Siłą projektu jest gotowa dokumentacja. Niestety, przez ostatnie kilkanaście lat obwodnicy nie udawało się wprowadzić do narodowego programu budowy dróg krajowych. Nie znalazła się także w kontrakcie terytorialnym dla Dolnego śląska, dzięki któremu w województwie będą realizowane inwestycje z udziałem środków krajowych i unijnych. Bez pomocy z zewnątrz miasto nie ma szans na samodzielne podjecie budowy.
Poprzedni artykułWszystko o dotacjach w jednym miejscu
Następny artykułOsiedle i Przyjaciele potwierdzili swoją dominację