Strona główna Sport Moto Jak wiosna, to tylko z Rajdem Świdnickim Krause!

Jak wiosna, to tylko z Rajdem Świdnickim Krause!

1

W nieco skróconej wersji, ale nadciąga kolejna 43. już edycja Rajdu Świdnickiego Krause (25-26 kwietnia) – fantastycznej wizytówki dla miasta i całego regionu. Zmiany podyktowane przez Polski Związek Motorowy po konsultacji z zawodnikami i startującymi teamami wiążą się z pewnymi ograniczeniami, głównie co do ilości przejechanych kilometrów oesowych w każdej z ośmiu eliminacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

41 rajd swidnicki krause

Zaważył tu czynnik ekonomiczny, w tym sezonie każdy z rajdów liczyć będzie mógł po 135 kilometrów oesowych – plus/minus 10%. Dodatkowo nie będzie również Rajdowego Pucharu Polski, czyli drugiej kategorii, wszyscy będą się ścigać zatem w pierwszej lidze – Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Zamiast trzech dni – piątkowego prologu ulicami Świdnicy i soboty i niedzieli w regionie, zostaną dwa dni ścigania – sobota i niedziela kończona tzw. Power Stage (odcinek ulicami Świdnicy), będącym dziewiątym oesem w całej rywalizacji – wyjaśnia Roman Grygianiec, dyrektor Rajdu Świdnickiego Krause.

W obecnych czasach każdą wydaną złotówkę, wnikliwie obserwujemy już nie przysłowiowe dwa, a dziesięć razy. Zmiany podyktowane są czystą ekonomią. Jestem zwolennikiem tej zmiany. Dodatkowo cieszy mnie sam system przeprowadzenia rywalizacji. W ostatnich dwóch sezonach dla przeciętnego kibica rajdowego, to wszystko było mocno zagmatwane. Osobna klasyfikacja w sobotę, osobna w niedzielę i później jakby trzecia stanowiąca całość. Jestem chyba już kierowcą starszej daty i cieszy mnie to, co będzie w tym sezonie. Liczymy po prostu w najprostszy możliwy sposób łączny czas i kierowca, który przejedzie cały dystans w najkrótszym czasie, ten wygrywa – dodaje Grzegorz Grzyb.

CSC_5260

Rajd Świdnicki Krause to niezmiennie świetna promocja naszego miasta i całego regionu. Jak zawsze do Świdnicy zawitają kibice i dziennikarze z całej Polski, a także zza granicy, a transmisję z niedzielnego odcinka specjalnego ulicami Świdnicy przeprowadzi prawdopodobnie Polsat Sport. – Rajd Świdnicki Krause to znak rozpoznawczy dla Świdnicy. Wspaniałe sportowe święto, które ściąga ludzi z całej Polski i nie tylko. Czeka nas wspaniałe widowisko – mówiła szczęśliwa Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy dziękując przy tym firmie Krause za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia. Wiceprezydent Marek Suwalski dołożył, że od wielu lat nasz rajd kojarzy się ludziom z początkiem wiosny i tak musi pozostać. O świetnej promocji dla całego regionu wypowiedział się także starosta Piotr Fedorowicz. – Mamy się czym pochwalić w regionie, dzięki tak świetnej imprezie jak Rajd Świdnicki Krause mamy możliwość zaprezentować kibicom uroki naszego regionu. Dzięki temu zyskujemy możliwość, że pojawią się tu ponownie, nie tylko podczas trwania kolejnej edycji rajdu.

Podczas trwania konferencji nie brakło też pytań do świetnego kierowcy Grzegorza Grzyba o cały rajd i o to, kiedy stanie na najwyższym stopniu podium na Rynku w Świdnicy. – Kilka razy byłem bardzo blisko zwycięstwa, ale się nie udało. Uwielbiam te trasy i cały Rajd Świdnicki Krause i nie prawdą jest, że moim ulubionym rajdem jest Rzeszowski. Nie wygrałem nigdy w Świdnicy i może dlatego nie zostałem mistrzem Polski, bo bardzo często zwycięzca tu w Świdnicy, później zostawał najlepszym kierowcą w kraju – śmieje się Grzegorz Grzyb.

O tym kogo zobaczymy napewno w Świdnicy podczas 43. Rajdu Świdnickiego Krause jeszcze trudno powiedzieć. Jak wyjaśnia dyrektor Roman Grygnianiec niedawno ruszyła lista zgłoszeń, która zamknięta zostanie ostatecznie 10 kwietnia. Już jednak znajduje się na niej kilku czołowych polskich kierowców. 43. Rajd Świdnicki Krause to jak zwykle wspaniałe imprezy towarzyszące dla kibiców – spotkanie rajdowców z uczniami w Zespole Szkół Mechanicznych, sesje autografów, czy też przejazd zabytkowych aut.

Etap 1 – sobota, 25 kwietnia 2015 r.

Start Rajdu – Świdnica, Rynek – 14:00

Park Serwisowy, OSiR Świdnica, ul. Śląska 35 – 17:15 / 20:15

OS 1/3 Rościszów – Walim 1 / 2 – 15:10 / 18:25

OS 2/4 Miłków – Kamionki 1 / 2 – 16:05 / 19:20

Meta Etapu 1, OSiR Świdnica, ul. Śląska 35 – 21:00

Etap 2 – niedziela, 26 kwietnia 2015 r.

Start Rajdu do Etapu 2, OSiR Świdnica, ul. Śląska 35 – 8:00

Park Serwisowy, OSiR Świdnica, ul. Śląska 35 – 8:00 / 11:25
15:20 (Serwis oddalony)

OS 5/7 Kamionki – Jawornik 1 / 2 – 9:00 / 12:40

OS 6/8 Dziećmorowice-Walim 1 / 2 – 10:00 / 13:40

OS 9 Świdnica (Power Stage) – 15:08

Meta Rajdu – Świdnica, Rynek – 16:30

Poprzedni artykułIluminacja dworca nagrodzona
Następny artykułŚwidnicki sąd o spadku po Villas