Strona główna Magazyn Kuchnia Czary Penelopy: Żurek

Czary Penelopy: Żurek

0

Żurek pierwszy raz jadłam w dzieciństwie w Karczmie Rzym w Suchej Beskidzkiej. Przyznam, że w owianym legendą miejscu posiłek robił duże wrażenie na małej wówczas Penelopce. Przy posiłku mój tato niezwykle barwnie opowiadał mi legendę o Twardowskim. Pamiętam, że bardzo się bałam, bo klimat tej karczmy jest dość mroczny i panuje w niej półmrok. Zjadłam zupkę ślicznie a wstając od stołu od razu uchwyciłam dłoń taty – tak w „razie czego”. Żurek był bardzo dobry i od tamtej pory mama gotowała w domu żurek na wzór tego z karczmy.

żurek
Jest wiele przepisów na żurek. Poniższy przepis jest jednym z kilku moich ulubionych przepisów na tę staropolską zupę. Jak wyczytałam na oficjalnej stronie Karczmy Rzym – jest to żurek stryszawski.

Potrzeba:
10 dkg boczku wędzonego
20 dkg szynki swojskiej
0,5 kg białej kiełbasy
10 dkg schabu pieczonego
1,5 litra wody
6 jajek ugotowanych na twardo
0,5 l żurowego zakwasu
3 ząbki czosnku
4 grzyby suszone (namoczone w szklance wody kilka godzin wcześniej)
4-5 ziemniaków
2 łyżeczki tartego majeranku
1/4 łyżeczki kminku
4-6 kulek ziela angielskiego
czarny pieprz
liść laurowy
sól
pieprz

Do garnka włożyć boczek i białą kiełbasę. Dodać namoczone i pokrojone w paseczki grzyby wraz z wodą, w której się moczyły. Włożyć 2 listki laurowe, po kilka ziaren ziela angielskiego i czarnego pieprzu. Wlać 1, 5 litra wody. Zagotować i gotować na małym ogniu 20 minut. Kiełbasę i boczek wyjąć, pokroić na plasterki, odłożyć. Do wywaru wlać zakwas. Dodać roztarte z solą ząbki czosnku oraz łyżeczkę suszonego majeranku. Mieszając zagotować.
Szynkę pokroić na paseczki a schab w drobną kostkę i dodać do żurku razem z odłożoną białą kiełbasą i boczkiem. Wędliny mocno podgrzać w żurku, nie doprowadzając już do zagotowania.
Obrane ziemniaki pokroić w kostkę, ugotować przez 12 minut w lekko osolonym wrzątku z dodatkiem kminku i listka laurowego, odcedzić, dodać do żurku. Żurek wlać do miseczek. Do każdej porcji włożyć po kilka plasterków jajka na twardo. Posypać posiekaną natką pietruszki i świeżo zmielonym pieprzem.

Penelopa Rybarkiewicz-Szmajduch

Poprzedni artykułPolecamy: Detroit. Sekcja zwłok Ameryki
Następny artykułPiękniejszy świat Beaty: Egocentryczka