Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Ciasta z warzyw w książce

Ciasta z warzyw w książce

1

Od ośmiu lat 11 pań tworzących Koło Gospodyń Wiejskich  z Bojanic spotyka się regularnie, kultywując tradycje kulinarne i ludowe w swoim sołectwie. Po raz pierwszy swój talent kulinarny szerszej publiczności zaprezentowały w 2008 roku, na dożynkach wojewódzkich w Żmigrodzie. Od tego czasu słyną z ciast warzywnych, a ich przepisy wzbogaciły książkę autorstwa Barbary Jakimowicz-Klein pt. „Kuchnia Dolnego Śląska” – informuje Janusz Waligóra z UG Świdnica.

 KGW Bojanice

Popisowe dania i przysmaki KGW z Bojanic, które znalazły się w kulinarnym przewodniku, budzą spore zainteresowanie i niedowierzanie, że z warzyw też można upiec smaczne i zdrowe specjały. – Ciasto marchewkowe, było nasza pierwszą propozycją na słodki przysmak. Później były buraczki, dynie, a teraz jest pokrzywa. Inspiracje czerpiemy ze starych przepisów naszych babć i matek, ale same też staramy się udoskonalić receptury, korzystając ze współczesnych zdobyczy cywilizacji jakim  jest internet – mówi Janina Marciniak, szefowa koła od 11 lat.

 – Rola gospodyń skupionych wokół stowarzyszeń, kół, lokalnych grup działania w zachowaniu starych receptur jest bezcenna. To właśnie najstarsi mieszkańcy naszej gminy posiadają bogatą wiedzę i doświadczenie, stanowiące o bogactwie naszego regionu. Jedną z form zachowania i udokumentowania przepisów kulinarnych jest ich publikacja w formie książki kucharskiej. Cieszę się, że panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Bojanic postanowiły zdradzić sekrety swojej kuchni i upowszechnić je za pośrednictwem książki  „Kuchnia Dolnego Śląska”.  Torcik z fasoli „Jaś”, ciasto z cukinią, ciasto marchewkowe, czy babeczki marchwi – to z pewnością nietuzinkowa forma serwowania ciast na słodko – mówi Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica.

 W dotychczasowej działalności, panie z Bojanic prezentowały swoje kulinarne osiągnięcia na dożynkach gminnych, wojewódzkich, targach zdrowej żywności, jarmarkach wielkanocnych i bożonarodzeniowych. Ciast z warzyw i specjałów ze zdrowej mąki orkiszowej autorstwa gospodyń z Bojanie, będzie można spróbować już podczas najbliższego gminnego jarmarku wielkanocnego w Pszennie, 28 marca o g. 13.00.

Poprzedni artykułKto dostał dotacje powiatu?
Następny artykułZaśpiewaj „Przebój z jajem”