Strona główna Bez kategorii Zabytkowe trafostacje odzyskują blask

Zabytkowe trafostacje odzyskują blask [FOTO]

9

Zaniedbane przez lata stacje transformatorowe ze Świdnicy przechodzą metamorfozę. Tauron zlecił odnowienie dwóch wpisanych do rejestru zabytków obiektów, które swoją rolę  spełniają nieprzerwanie od lat 20-tych XX wieku.

 stacja ul. Śląska male

Przebudowa pochodzącej z 1925 roku stacji wieżowej R 423-00 wraz z dowiązaniami nN i SN, przy ul. Westerplatte/Śląska już się zakończyła. Jak informuje Elżbieta Marek, starszy specjalista ds. komunikacji Tauron Dystrybucja oddział w Wałbrzychu,  zakres prac budowlanych objął  wymianę pokrycia dachowego – zostało całe wymienione  łącznie z krokwiami, a także  uzupełnienie i malowanie elewacji, piaskowanie opaski betonowej wokół stacji (Stacja transformatorowa: rozdzielnica SN typu TPM-CW 3-polowa (LTL), rozdzielnica nN 10-polowa, transformator moc 400 KVA). Na prace przy tej stacji wykonany był projekt sporządzony przez konserwatora zabytków i wszystkie uzgodnienia dotyczące remontu konsultowane były z konserwatorem zabytków.Prace trwały 2 miesiące. Na czas remontu musiał być postawiony dodatkowy słup, aby uwolnić stację spod napięcia (czyli wyprowadzić napięcie na ten dodatkowy słup, aby można było wynieść urządzenia ze środka i prowadzić prace). Poprzedni remont był wykonany w 1987 roku.

Stacja transformatorowa na ul. Kolejowej jest jeszcze w trakcie remontu. Planowane oddanie stacji – czerwiec 2015 r.

W latach 20-tych XX wieku Świdnica była już zelektryfikowana. Prąd w mieście po raz pierwszy pojawił się w 1885 roku. Informacje z  Kalendarium dziejów Świdnicy (od 1741 r. do poł. 1945 r.). Część III – od 1890 r. do poł. 1945 r. autorstwa Stanisława Kotełki i Wiesława Rośkowicza:

1885
19 II
Po raz pierwszy w mieście zabłysło światło elektryczne. Stało się to w liczącej 200 krosien tkalni mechanicznej Otto Rosenthala. Zakład dysponował własnym agregatem prądotwórczym.

1905
26 X
Uchwalono budowę elektrowni, jej koszt miał wynosić 350 000 marek.

1907

Firma Allgemeine Elektrizitätsgesellschaft z Berlina wybudowała elektrownię (przy skrzyżowaniu ulic Równej i Mieszka I). Posiadała ona dwa generatory napędzane parą o mocy 125 kilowatów. Dnia 12 grudnia 1907 r. prąd popłynął do niektórych sklepów i restauracji, a od stycznia 1908 r. zaczęto oświetlać pierwsze ulice.

1911

Zbudowano linię energetyczną z Wałbrzycha do Świdnicy. Był nią przesyłany prąd trójfazowy o napięciu 10 000 wolt. W Świdnicy zamieniano go na prąd stały o napięciu 440/2 290 wolt.

/opr.asz/

Poprzedni artykułTurniej tenisa stołowego w Dobromierzu
Następny artykułKino na szpilkach i 50 twarzy Greya