Strona główna Wydarzenia Tropem Wilczym – bieg dla wyklętych

Tropem Wilczym – bieg dla wyklętych

1

Po raz pierwszy w Świdnicy w niedzielę, 1 marca będzie miał miejsce Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Bieg ma na celu oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w Polsce w latach 1945-1963.

Mural poświęcony Żołnierzom Wyklętym_Świdnica (41)Fragment muralu upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych

Projekt edukacyjny „Tropem Wilczym” popularyzuje wiedzę na temat historii polskich żołnierzy wyklętych lub, jak wielu podkreśla, niezłomnych. Wydarzenie niesie silne przesłanie patriotyczne oraz może być ciekawe dla osób w każdym wieku. Bieganie staje się coraz popularniejsze, jednak w tej imprezie biegowi będzie towarzyszyć pokaz grupy z MDK z programem artystycznym. Przedstawione zostaną prawdziwe postaci, osoby represjonowane, żołnierze dbających o patriotyczne wychowanie i przekazywanie wiedzy i historii tamtych lat.

Fundacja Wolność i Demokracja z siedzibą w Warszawie są głównymi organizatorami tego wydarzenia. Świdnica włącza się w organizację jako partner. 1 marca na terenie OSiR-u w Świdnicy o godzinie 12.00 zorganizowany zostanie Bieg „Tropem Wilczym”. Sekretariat zgłoszeniowy będzie czynny od godziny 10.00. OSiR w Świdnicy zabezpiecza ocieplane szatnie do przebrania się w sportowy ubiór. Fundacja „Wolność i Demokracja” przygotowała dla uczestników biegu specjalną i niepowtarzalną koszulkę okolicznościową i pamiątkowy medal. Na mecie na uczestników czekać będzie gorąca herbata i grochówka ufundowana przez partnera biegu Gminę Świdnica.

Tadeusz Grabowski opiekun świdnickich organizacji kombatanckich i główny pomysłodawca zorganizowania biegu „Tropem Wilczym” nawiązał współpracę z klubami historycznymi, szkołami ponadgimnazjalnymi, harcerzami i starostwem powiatowym. Zaprosił media i wszystkich, którym na sercu leży przekazywanie historii oraz patriotyczne myślenie o wychowaniu młodych ludzi, pozyskał sponsorów i Partnerów Biegu.

Podczas wydarzenia Fundacja Wolność i Demokracja wystawi puszki na zbiórkę publiczną, z której datki zostaną przekazane na budowę szkoły z polskim językiem nauczania w Łanowicach na Ukrainie.

Co trzeba zrobić, aby zgłosić się do biegu? Osoba odpowiednio przygotowana na warunki atmosferyczne, zdrowa i chętna do pokonania symbolicznej trasy zgłasza się do sekretariatu na terenie OSiR w Świdnicy, na 2 godziny przed biegiem.

1963 metry biegu – dlaczego?

Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął w walce 21 października 1963 roku, zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach. Oddaj hołd Żołnierzom Wyklętym! Przyłącz się do projektu!

Poprzedni artykułMuzycy Vadera spotkają się z fanami
Następny artykułNa ważny temat: Świdnica przyjmie uchodźców [VIDEO]