Strona główna Bez kategorii Świdnica straciła Kongres Regionów. Gdzie będzie?

Świdnica straciła Kongres Regionów. Gdzie będzie?

28

Spotkania samorządowców i przedsiębiorców  z całej Polski wspólnie z wydawnictwem Ringier Axel Springer zorganizuje Wrocław. Jak poinformowała Swidnica24.pl rzeczniczka wydawnictwa, Anna Marucha, termin wyznaczono na 16-18 czerwca.

kongres regionów

Impuls do zorganizowania spotkań samorządowców, polityków i przedsiębiorców z całego kraju dały władze Świdnicy, z ówczesnym prezydentem Wojciechem Murdzkiem, który znalazł się w gronie najlepszych szefów miast  rankingu Newsweeka. Pomysł podchwycił potentat prasowy –  Ringier Axel Springer (w 2010 Axel Springer), który wydaje m.in. Newsweek, Forbes, Auto Świat. Świdnica od 2010 roku przez 5 kolejnych edycji wydawała na Kongres Regionów z budżetu 250 tysięcy złotych, udostępniała również sale, a Urząd Miejski i jednostki budżetowe miasta czynnie włączały się do organizacji wydarzenia. Kongres miał w Świdnicy 5 edycji. W każdej uczestniczyło ok. 1000 gości, wśród których byli znani ekonomiści jak Robert Gwiazdowski czy Ryszard Petru, marszałkowie, prezydenci, burmistrzowie i wójtowie z całej Polski, szefowie największych dolnośląskich firm, ministrowie. W ubiegłym roku do Świdnicy przyjechał Rudolph Giuliani, legendarny burmistrz Nowego Jorku. Patronat co roku obejmował prezydent RP. Bronisław Komorowski był gościem jednej z edycji. Jak podkreślają zwolennicy wydarzenia, to znakomita promocja miasta, element budujący markę Świdnicy i okazja do zwiększenia obrotów w lokalnej branży hotelarskiej i gastronomicznej. Przeciwnicy wskazują na odcięcie świdniczan od możliwości uczestniczenia w panelach i sesjach kongresu, a pod szczególnym obstrzałem od początku pozostają bankiety z udziałem gwiazd estrady.

Tuż po wyborach prezydent Beata Moskal-Słaniewska zadeklarowała, że chce dalszej współpracy, ale oczekuje zmian. – O nich właśnie rozmawiałam z Joanną Kloskowską i w każdym punkcie słyszałam poparcie – mówiła prezydent w styczniu. – Co powinno się zmienić? Przede wszystkim kongres musi być otwarty dla mieszkańców. To nie może być wydarzenie ograniczone tylko do wybrańców i gości z zewnątrz. Należy również mocniej zadbać o jakość. Liczba paneli była już tak ogromna, że ich jakość pozostawiała wiele do życzenia. Lepiej zrobić mniej, a lepiej. Na pewno nie może być koncertów gwiazd dla samych uczestników. Proponujemy organizowanie występów znanych zespołów na Rynku, dla wszystkich świdniczan. Chcemy także, by zrezygnowano ze sponsoringu koncernów alkoholowych. Ten fakt odbijał się na bankietach, podczas których alkohol lał się strumieniami. Oczywiście podczas takich wydarzeń bankiety są konieczne, ale w granicach zdrowego rozsądku.

Do sprawy będziemy wracać.

Jak już informowaliśmy, prezydent Świdnicy zadecydowała o rezygnacji z organizowania Festiwalu Reżyserii Filmowej. Stanisław Dzierniejko, pomysłodawca, znalazł nowe miejsce. Festiwal przyjęła Jelenia Góra.

/asz/

Poprzedni artykułPierwsza pomoc z WOŚP
Następny artykułTymczasowo w Parku Centralnym