Strona główna Wydarzenia Świebodzice Pierwsza pomoc z WOŚP

Pierwsza pomoc z WOŚP

0

Pierwsza pomoc – to dziecinnie proste. Tak brzmi hasło nowej akcji Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której cel jest prosty: nauczyć jak najwięcej osób udzielania pierwszej pomocy. Akcja została zorganizowana  18 lutego w 10 miastach w Polsce – jednym z nich były Świebodzice.

wosp na dworcu (27)
Punktualnie o godz. 10:00 na dworcu kolejowym mali instruktorzy zabrali się do pracy i cierpliwie pokazywali, jak ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bocznej i jak wykonać prawidłowo sztuczne oddychanie, demonstrując to na fantomach. W roli instruktorów wystąpili uczniowie klasy III a i c Szkoły Podstawowej nr 2, która bierze czynny udział w projekcie edukacyjnym prowadzonym przez Fundację pod nazwą „Ratujemy i uczymy ratować”. Pod okiem instruktorów z Pokojowego Patrolu WOŚP pokazywali innym uczniom, a także pasażerom pojawiającym się na dworcu, jak przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.
– To świetna akcja, kolejny krok by edukować społeczeństwo i przekonywać, że nauka pierwszej pomocy nie jest trudna i nie należy się bać pomóc drugiemu człowiekowi. Jesteśmy bardzo dumni, że Świebodzice znalazły się wśród tej dziesiątki miast wybranych do przeprowadzenia happeningu – mówi Zofia Marek, szefowa świebodzickiego Sztabu WOŚP, która wraz z Elżbietą Szram, także członkinią Sztabu i wychowawcą z SP 2, namawiały i zachęcały do nauki. W akcji wzięli udział uczniowie świebodzickich szkół, którzy pojawili się na dworcu; temu, co się działo w holu głównym z zaciekawieniem i życzliwością przyglądali się także przechodzący pasażerowie i obsługa dworca, która dla wszystkich uczestników przygotowała gorącą herbatę..
Wracając z akcji dzieci rozdały przechodniom 100 ulotek z podstawowymi informacjami dotyczącymi pierwszej pomocy.

***

„Pierwsza Pomoc – to dziecinnie proste” jest kolejną ogólnopolską akcją Fundacji WOŚP, związaną z nauką pierwszej pomocy, po Światowym Dniu Pierwszej Pomocy oraz biciu rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób. W 2013 roku próba ustanowienia rekordu, która odbyła się z okazji „Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”, zaangażowała aż 83 111 osób z 1 132 instytucji z całej Polski. W czasie tych przedsięwzięć Jurek Owsiak i instruktorzy Fundacji WOŚP chcą namówić wszystkich Polaków do tego, żeby nauczyli się pierwszej pomocy i nie bali się jej później udzielać.
W projekcie „Ratujemy i uczymy ratować” uczestniczą wszystkie świebodzickie szkoły podstawowe, a efektem tego jest nie tylko przeszkolenie nauczycieli i dzieci z najmłodszych klas, ale także sprzęt o wartości ponad 30 tys. zł (nowoczesne fantomy, materiały edukacyjne, itp.), który został zakupiony przez WOŚP do każdej ze szkół.

/UM Świebodzice/

Poprzedni artykułNie miały sobie równych
Następny artykułŚwidnica straciła Kongres Regionów. Gdzie będzie?