Strona główna Bez kategorii Prawie 100 tysięcy na remont szaletu

Prawie 100 tysięcy na remont szaletu

10

Wybudowany przed 102 laty niewielki budynek na placu św. Małgorzaty przejdzie gruntowny remont. Na renowację dawnego „domku mlecznego”, a od lat miejskiego szaletu, z budżetu miasta zostanie wydane ponad 96 tysięcy złotych. To dopiero pierwszy etap prac.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na początku XX wieku w Świdnicy właściciel dużego gospodarstwa rolnego postawił 3 domki, w których sprzedawane były mleko i nabiał. Do dzisiaj przetrwały dwa – na placu Grunwaldzkim i na placu św. Małgorzaty. W tym drugim urządzono szalet miejski. Obiekt był dość pobieżnie odnawiany w latach 90-tych XX wieku. Mimo że domek ma niewielkie rozmiary – powierzchnia 49 m2, kubatura 117 m3 i dach o powierzchni 84 m2 – koszt kapitalnego remontu oszacowano w sumie na 290 tysięcy złotych. W ubiegłym roku miasto ogłosiło przetarg na pierwszy etap, na który zarezerwowano 110 tysięcy złotych. Cena po rozstrzygnięciu okazała się o prawie 14 tysięcy niższa.

Jak informuje Ewa Dryhusz, rzeczniczka prasowa UM w Świdnicy, zgodnie z umową podpisaną 17 października 2014 roku wykonawca – Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „LAU” z siedzibą w Wałbrzychu – zobowiązał się wykonać prace w terminie do 15 maja 2015 roku, a wartość robót budowlanych 96.400,00 zł brutto. Zakres robót  obejmuje wykonanie  wyłącznie robót zewnętrznych, czyli robót elewacyjnych, w tym ocieplenia i malowania; izolacji, osuszania murów; remont drewnianej konstrukcji dachu oraz wymianę pokrycia dachowego z dachówki ceramicznej wraz z obróbkami, a także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej – wylicza Marek Suwalski, zastępca prezydent Świdnicy odpowiedzialny m.in. za zadania związane z infrastrukturą miejską. Prace rozpoczęły się cztery miesiące po podpisaniu umowy.  – Wykonawca ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne nie rozpoczął prac w roku 2014 roku – mówi Joanna Walichnowska, kierownik referatu inwestycji miejskich i zaznacza, że wykonawca wykorzystał okres od listopada do lutego na  zgromadzenie niezbędnych materiałów budowlanych  – stolarka okienna i drzwiowa, dachówki – do wykonania remontu. – Zgodnie ze złożonymi przez wykonawcę wyjaśnieniami roboty będą wykonane w terminie  przewidzianym w umowie – dodaje Joanna Walichnowska.

Szalet co najmniej do połowy maja będzie nieczynny. Najbliższe miejskie toalety znajdują się w wieży ratuszowej, w budynku Klubu Bolko i na dworcu Świdnica Miasto.

/asz/

Przeczytaj o ciekawej historii domku na placu św. Małgorzaty TU.

Poprzedni artykułzDolny Ślązak z Gimnazjum nr 1
Następny artykułCzwarty tytuł dla Zaskoczonych Żarów