Strona główna Sport Inne Gwiazdy sportu w Gimnazjum nr 3

Gwiazdy sportu w Gimnazjum nr 3 [VIDEO]

0

Za nami emocje związane z organizacją II Międzypokoleniowego Forum Lokalnych Sportowców „Mój sport, moja pasja”. W piątek, 13 lutego w Gimnazjum nr 3 w Świdnicy gościli znani zawodnicy, zawodniczki i trenerzy reprezentujący różne dziedziny sportu. Był czas na autografy, wspólne zdjęcia i panele dyskusyjne, podczas których przybyli goście próbowali przekazać dzieciom i młodzieży, jak ważny w życiu jest sport i ruch fizyczny.

sport7

Głównym punktem programu uroczystości był oczywiście Puchar Świata wywalczony przez naszych siatkarzy podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata, ale w Gimnazjum nr 3 nie zabrakło też znakomitych gości. Na drugie już spotkanie z uczniami świdnickich szkół przyjechali zawodnicy trenujący różne dyscypliny sportowe: kolarstwo szosowe, sztuki walki, modelarstwo, strzelectwo sportowe, sport motocyklowy, siatkówkę, piłkę nożną, a także piłkę ręczną. W murach Gimnazjum nr 3 zjawili się m. in. Renata Mauer-Różańska, Magdalena Sadowska, Bogumiła Pyziołek, Elżbieta Gaszyńska, Piotr Betlej, Jerzy Brzostowski, Jarosław Lato, Kamil Halicki, Łukasz Halicki, Ryszard Halicki, Tomasz Pałamarz, Paweł Sawicki, Bartosz Szubart, Tomasz Bohuszewicz, Szymon Sajnok, Damian Sławek, Zbigniew Romanowski, Krzysztof Janczak, Waldemar Cebula. Wszyscy mieli możliwość spotkania się z uczniami i opowiedzenia im o swoich sukcesach, porażkach, które tylko motywowały ich do dalszej pracy, o żmudnych treningach i wielkiej satysfakcji, gdy udawało się pokonywać własne słabości.

WIDEO: Mariusz Ordyniec

Uczniowie gimnazjum po raz kolejny mieli możliwość uczestniczenia ponadto w treningach przeprowadzonych przez znanych zawodników. W trakcie II Forum Lokalnych Sportowców odbyła się debata na temat roli i rangi lekcji wychowania fizycznego w szkole. Kwadratowy Stół Sportowy zgromadził 20 przedstawicieli szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Udział w debacie wzięli również goście: Zygmunt Worsa, wicestarosta, Dorota Fortuna-Rataj, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie, Tomasz Bohuszewicz, mistrz Europy w taekwondo i Bogumiła Pyziołek, siatkarka, była zawodniczka Polonii Świdnica, obecnie reprezentantka klubu Gwardia Wrocław. Dyskusje toczyły się wokół trzech zasadniczych pytań: Co jest wartościowego w lekcjach wf-u? Dlaczego uczniowie z nich rezygnują? Jak można to zmienić?

Uczestnicy debaty doszli do wniosku, że lekcje wychowania fizycznego dają możliwość rozwoju własnych pasji, uczą współpracy i zaangażowania w osiąganiu zamierzonych celów, a granie w gry zespołowe jest dobrą zabawą i daje dużo radości. Mimo tak wielu pozytywnych efektów uczniowie często rezygnują z lekcji wychowania fizycznego. Najczęściej wymienianą przyczyną jest brak sprzętu i zaniedbane sale gimnastyczne. Uczniowie stwierdzili także, że problemem jest brak czasu na prysznic po zajęciach. Przyznali także, że niechęć do wf-u bierze ze zwykłego lenistwa. Okazuje się też, że dużą rolę w odciąganiu uczniów od aktywności fizycznej spełniają nowoczesne technologie. Jak temu zaradzić? Zdaniem dyskutantów szkoła powinna zatrudniać nauczycieli z pasją, którzy zaangażują uczniów do ćwiczeń. Zajęcia powinny odbywać się w takich godzinach, by był czas na prysznic. Ważne jest też prowadzenie lekcji w grupach zgodnych z zainteresowaniami uczniów. Na koniec podkreślono, że ta debata może być przykładem dla innych szkół i zachętą, by tam też zorganizowano podobne dyskusje, które mogłyby przyczynić się do zmniejszenia liczby zwolnień z lekcji wf-u.

Patronat honorowy nad II Międzypokoleniowym Forum Lokalnych Sportowców „Mój sport, moja pasja” objęli marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. Organizatorem spotkania było Gimnazjum nr 3 w Świdnicy przy udziale klubów sportowych: ŚKPR Świdnica, UKS Dekoria Świdnica, MKS Świdnica i MKS Polonia-Stal Świdnica.

Poprzedni artykułPrezydent Świdnicy ambasadorem kampanii społecznej
Następny artykułTerlikowski ponownie w Świdnicy