Strona główna Bez kategorii Dwa tysiące uczniów stawia na słońce

Dwa tysiące uczniów stawia na słońce

0
Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Sportowymi im. gen. Mariusza Zaruskiego ze Świdnicy walczy o cenne nagrody w konkursie Postaw na Słońce Fundacji Banku Ochrony Środowiska.  Właśnie zakończył się pierwszy etap konkursu, który stanowi część ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej trwającej od października ubiegłego roku. W konkursie bierze udział ponad 2 000 uczniów z całej Polski.

Kinderzeichnung

W zakończonym niedawno pierwszym etapie konkursu „Postaw na słońce” udział wzięło ponad 2 tysiące osób. Ich głównym zadaniem było przeprowadzenie z pomocą nauczyciela-opiekuna analizy energetycznej wybranych budynków szkolnych oraz sprawdzenie, w jakim stopniu skorzystałyby one na mikroinstalacjach fotowoltaicznych. W wyliczeniach pomagały m.in. materiały udostępnione przez Fundację BOŚ, która zagwarantowała wszystkim szkołom dostęp do specjalistycznych kalkulatorów i materiałów informacyjnych przygotowanych pod nadzorem merytorycznym Politechniki Warszawskiej.

Uczniowie szybko doszli do wniosku, że w wielu przypadkach energia słoneczna odpowiedziałaby na potrzeby średniej sali informatycznej i mogłaby zasilić zamieszczone w niej komputery. Swoje wyliczenia przedstawiali na organizowanych w tym celu szkolnych apelach, na których o akcji „Postaw na słońce” i korzyściach wynikających z OZE dowiadywali się ich rówieśnicy. Konkurs dotarł w ten sposób do ponad 100 tysięcy uczniów ze wszystkich polskich województw i umocnił wśród nich przekonanie o zaletach wynikających z wykorzystywania energii słonecznej, a w szczególności ogniw fotowoltaicznych.

Złożony z trzech etapów konkurs będzie trwał dalej. W drugim etapie uczniowie zwrócą się nie tylko w kierunku swoich kolegów oraz koleżanek, ale także w kierunku swoich rodzin. Ich zadanie będzie polegało na analizie energetycznej kilku wybranych domów jednorodzinnych oraz wyliczeniu w ten sam sposób, co w przypadku szkoły, zysków, jakie wynikałyby z zainstalowania na ich dachach paneli fotowoltaicznych. Z pomocą materiałów udostępnionych im przez Fundację BOŚ uczniowie oszacują kwotę, którą mieszkańcy domów mogliby zaoszczędzić. Później spotkają się z nimi i zaprezentują wyniki swoich analiz i obliczeń.
Ostatni, a wiec trzeci etap rywalizacji będzie czasem dzielenia się zdobytą wiedzą ze swoim środowiskiem lokalnym. Zespoły uczniów będą miały za zadanie przygotowanie konferencji, na których głos zabiorą także przedstawiciele Fundacji BOŚ; eksperci ds. odnawialnych źródeł energii. Uczniowie będą zajmować się promocją tych wydarzeń.

Nagrodami dla szkół będą zestawy edukacyjne do fotowoltaiki  (tj. panel słoneczny, do tego podłączone różne liczniki i instrukcja z przykładami doświadczeń), tablety, czytniki e-booków, aparaty, kamery oraz inne drobne gadżety dla samych uczniów.

/informacja nadesłana/

Poprzedni artykułOstrzelali autobusy pod Mokrzeszowem
Następny artykułSprawcy strzelaniny złapani