Strona główna Temat dnia Będzie współpraca z chińskim Kantonem?

Będzie współpraca z chińskim Kantonem?

15

Spotkania z przedstawicielami administracji, wysokim przedstawicielem Komisji Europejskiej i przedsiębiorcami wypełniły czas uczestnikom polskiej misji gospodarczej do Chin. W wyjeździe uczestniczyła prezydent Świdnicy, Beata Moskal – Słaniewska. – Wałbrzych podpisał umowę partnerską z  miastem Tienjin. Niewykluczone, że Świdnica zechce współpracować z Kantonem – mówi Barbara Kaśnikowska, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”. 

WSSE wizyta w Chinach

Polska delegacja przed Centrum Współpracy Chińsko-Europejskiej w miejscowości Guangzhou. Zdjęcie WSSE „INVEST-PARK”

W maju 2014 r. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” gościła delegację z Chin. Ubiegłoroczna wizyta była częścią projektu dofinansowanego ze środków Komisji Europejskiej, którego celem jest rozwój współpracy czterech wybranych regionów Unii Europejskiej i Chin. Styczniowa misja z udziałem m.in. prezes WSSE „INVEST-PARK” Barbary Kaśnikowskiej, Andrzeja Kosióra, wicemarszałka województwa dolnośląskiego, Romana Szełemeja, prezydenta Wałbrzycha i Beaty Moskal-Słaniewskiej, prezydent Świdnicy oraz przedsiębiorców działających na terenie WSSE, w tym świdnickiej firmy CLOSS, koncentrowała się na rozmowach z przedstawicielami administracji i biznesu.

– Gościliśmy w trzech regionach, a nasza wizyta miała dwa aspekty. O polityce rozwoju miast rozmawialiśmy z przedstawicielami lokalnej i regionalnej administracji, równolegle braliśmy udział w spotkaniach z przedsiębiorcami – mówi prezes Kaśnikowska.  – O randze świadczy m.in. udział w jednym ze spotkań Waltera Deffaa, dyrektora generalnego ds. polityki regionalnej w Komisji Europejskiej. Podczas seminarium w Kantonie mieliśmy możliwość pokazania prezentacji Dolnego Śląska, Świdnicy, Wałbrzycha i WSSE „INVEST-PARK”. Przedstawiliśmy m.in. ofertę dla biznesu.  Oczywiście efektem takich misji nie są podpisane kontrakty gospodarcze. W chińskiej kulturze klimat do współpracy tworzy się bardzo długo i jesteśmy na początku drogi. W tej chwili nawiązaliśmy kontakty z konkretnymi osobami i instytucjami. Na pewno te kontakty trzeba pielęgnować. Naszym zamiarem jest przekonanie Komisji Europejskiej, że ten projekt należy kontynuować.

Jednym z wymiernych efektów jest podpisanie umowy partnerskiej między miastem Tienjin – dzielnicą Wuqing w Chińskiej Republice Ludowej a  Wałbrzychem.  – Być może Świdnicy uda się nawiązać współpracę z Kantonem, jednak to w znacznej mierze zależy od pani prezydent – dodaje prezes Kaśnikowska. Misja w Chinach trwała od 24 do 31 stycznia.

Poprzedni artykułDolnośląscy Piechurzy w Świdnicy
Następny artykułDwa tygodnie „Ferii na sportowo” za nami