Dobiega końca 23. Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych. Na scenie Świdnickiego Ośrodka Kultury do tej pory zaprezentowały się dwadzieścia dwa zespoły. Wspólne kolędowanie rozpoczęło się 8 stycznia, a laureatów poznamy podczas finału, który zaplanowano na 15 stycznia.
Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych już na stałe utrwalił się w kalendarzu imprez naszego miasta, a w Przeglądzie mogą wziąć udział wszyscy, zarówno zespoły, jak i indywidualni uczestnicy (dzieci, młodzież, dorośli) prezentując różne formy obrzędów związanych z Bożym Narodzeniem.
– W czasach obecnych obchody kolędnicze w swych dawnych tradycyjnych formach należą już do rzadkości. Bardzo ważnym jest ocalenie od zapomnienia tej interesującej, oryginalnej dziedziny ludowego folkloru – mówi Halina Szymańska, pomysłodawczyni przeglądu.
Wykonawcy i ich opiekunowie, to cała armia „ambasadorów” polskiej kultury, polskiego słowa i ludowego teatru. W tym roku świdniczanie mogli zobaczyć 31 prezentacji.
13 stycznia (wtorek)
godz. 16.30 – 18.00
1. I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy
2. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy
3. Stowarzyszenie Krzewienia Trzeźwości w Rodzinie „Jasny Horyzont” w Mysłakowie
14 stycznia (środa)
godz. 9.30 – 12.30
1. Przedszkole Miejskie nr 1 w Świdnicy
2. Europejska Akademia Dziecka w Świdnicy
3. Niepubliczne Przedszkole Językowe „Abracadabra” w Świdnicy
4. Przedszkole Miejskie nr 3 w Świdnicy
5. Gimnazjum w Lutomi Dolnej
6. Przedszkole Miejskie w Mieroszowie
15 stycznia (czwartek)
godz. 17.00
Uroczyste zakończenie i wręczenie nagród
















![Senator i były marszałek Senatu Tomasz Grodzki w Świdnicy. Przyjechał z sensacyjną nowością [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/Tomasz-Grodzki-w-Swidnicy-24-04-26-15-238x178.jpg)

![Twórca Kombi oceniał młode talenty w Świdnicy. Znamy „Mistrzów klawiatury” [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/page-konkurs-Mistrz-Klawiatury-2026-238x178.jpg)

![Poranny pożar sterty słomy w okolicach Roztoki [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/Roztoka-pozar-sterty-slomy-2026.04.25-1-100x75.jpg)

![Pożar i ewakuacja na wysokości. Strażackie ćwiczenia na terenie oczyszczalni [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/strazacy-100x75.jpg)

![„Pałac Gruszów? Kulturalnie!”. Rusza drugi sezon z recitalami, koncertami i prelekcją [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/Fot.-Palac-Gruszow-2-100x75.jpg)
![Nowowiejski w jazzowej odsłonie. Wyjątkowy koncert trzech znakomitych artystów wkrótce w Świdnicy [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/Promo-Nowowiejski-plakat-100x75.jpg)