Przejmujący chłód nie przeszkodził kilku tysiącom mieszkańców Świdnicy we wspólnych obchodach święta Objawienia Pańskiego. W koronach i pod barwnymi sztandarami przez miasto przeszedł Orszak Trzech Króli, kończąc tym samym czas Bożego Narodzenia.
Na czele orszaku tradycyjnie stanął biskup świdnicki Ignacy Dec, któremu towarzyszył ewangelicki biskup elekt Waldemar Pytel. Miasto wsparło organizację orszaku kwota 10 tysięcy złotych. Za te środki kupiono 3 500 koron, setki drewnianych mieczów dla dzieci i 2,5 tysiąca śpiewników. – W gratisie otrzymaliśmy dodatkowe prawie 4 tysiące koron (w sumie 7,2 tysiąca) i praktycznie wszystkie udało nam się rozdać – mówi Joanna Kaptur z Fundacji Małżeństwo Rodzina, które zorganizowało orszak. Tym razem do ulicznej kolędy ze względu na własne święto nie włączył się Młodzieżowy Dom Kultury.
Uczestnicy wyruszyli z placu św. Jana Pawła II po godzinie 14.00, dość swobodnie uformowani pod trzema kolorami flag. Za czerwoną szli wierni z parafii katedralnej i pw. Miłosierdzia Bożego, za zieloną – z parafii pw. Ducha św. i św. Andrzeja Boboli, za niebieską – z parafii św. Józefa i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Na ulicy 1 Maja rozegrała się dramatyczna walka dobra ze złem, ale jej wynik był jasny do przewidzenia. Orszak pod eskortą policji i straży miejskiej ulicą Franciszkańską dotarł do Rynku, gdzie pokłon złożyli królowie. Świętą rodzinę zagrali Katarzyna i Michał Bojnowscy z synkiem Jasiem, a królami byli Krzysztof Jas, Stanisław Dziedzic i Dariusz Piechucki.
Święto Objawienia Pańskiego przypomina wydarzenia opisane w Ewangelii Mateusza, kiedy mędrcy ze Wschodu przybyli z daleka do Betlejem, by pokłonić się dzieciątku Jezus. W średniowieczu nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar.
Orszak Trzech Króli jest bezpośrednim nawiązaniem do tradycji – od stuleci przybycie Trzech Króli i złożenie drogocennych darów małemu Jezusowi odgrywane było w jasełkach oraz widowiskach herodowych. W tym roku orszaki przeszły w 330 polskich miastach. Świętowanie połączone było z promocją prowadzonego przez Kościół katolicki dzieła misyjnego.
/asz/tepe/