Strona główna Bez kategorii Świdnica z budżetem na 2015 rok

Świdnica z budżetem na 2015 rok

14

Przy niecodziennej zgodzie Rada Miejska VII kadencji przyjęła budżet Świdnicy na ten rok. Poza jednym klubem praktycznie żaden z radnych nie zgłaszał większych zastrzeżeń. Projekt przygotowały jeszcze poprzednie władze miasta, a nowa rada stwierdziła, że to propozycja gwarantująca stabilność. Wiadomo już na pewno, że zmiany będą wprowadzane w ciągu roku.

sesja

Jak już informowaliśmy, prezydent Beata Moskal-Słaniewska autopoprawką wprowadziła niewielkie zmiany, zmniejszając wydatki na promocję o 172 tysiące złotych. Budżet ŚOK-u zasiliła 230 tysiącami, dodatkowe 65 tysięcy złotych trafiło do MBP. W kontekście 180 mln złotych wydatków to kwoty symboliczne.

Jakie inwestycje zostaną zrealizowane w 2015? Co z pieniędzmi na Festiwal reżyserii? Co z obietnica budowy mieszkań? O tym już jutro w rozmowach z radnymi i z prezydent Beatą Moskal-Słaniewską w cyklu „Na ważny temat”.

Projekt budżetu poparły koalicyjne kluby Radnych SLD, PO i PSL oraz ŚFR. Jak mówiła Magdalena Rumiancew-Wróblewska z klubu PO-PSL, obecni radni mieli ograniczony wpływ na budowanie tego budżetu, ale jest on stabilny. Natomiast klub liczy na to, ze w ciągu roku zostaną wprowadzone zmiany, o które zawnioskuje PO. PiS wstrzymał się od głosu. Jak argumentował Mariusz Barcicki, klub w poprzednich latach z poprzednią władzą się nie zgadzał i wielokrotnie krytykował, natomiast w tej chwili chce dać szansę nowej pani prezydent na wprowadzanie zmian w ciągu roku, uwzględniających postulaty PiS-u. Budżet całkowicie zadowolił Świdnickie Forum Rozwoju, natomiast został skrytykowany przez radnego Krzysztofa Lewandowskiego, reprezentującego Klub Radnych Niezależnych. – Nie ma tym budżecie tego, czego najbardziej oczekują mieszkańcy i co przez radnych było zgłaszane we wnioskach: remontów chodników, parków, budowy oświetlenia – wskazywał, wyliczając konkretne miejsca, w których świdniczanie od lat czekają na drobne naprawy lub inwestycje. Radny zarzucił także prezydent zabranie środków na Festiwal Reżyserii i Kongres Regionów. Jak odpowiedziała szefowa miasta, obie pozycje pozostały w budżecie.

W 2015 roku dochody Świdnicy mają sięgnąć 179, 64 miliona, a wydatki przekroczą 180, 54 miliona złotych. Deficyt ma wynieść 900 tysięcy złotych i zostanie pokryty z kredytu długoterminowego. Na inwestycje przeznaczono ponad 25 milionów złotych.

/asz/

 

Poprzedni artykułŚwidnica i Wałbrzych z misją do Chin
Następny artykułOdkryj świat zmysłów