Strona główna Bez kategorii Przenikania. Spotkania z filmem

Przenikania. Spotkania z filmem

0

W sobotę, 17 stycznia Świdnicki Klub Filmowy zaprasza na nowy cykl spotkań. Nowy, ale będący tak naprawdę kontynuacją bloku tematycznego, który prezentowano dwa lata temu. Dlatego organizatorzy zdecydowali się, żeby użyć znanego i rozpoznawalnego już tytułu, sugerującego poruszaną problematykę. „Przenikania” to zatem cykl filmowy poświęcony wątkom wielości kultur.

Nagroda

Kadr z filmu „Nagroda”

Zostaną w nim postawione pytania o kulturową tożsamość, relację między jednostką a zbiorowością w jej różnych wymiarach – takich, które wyznaczają harmonijną koegzystencję, ale też tych, które prowokują ostre konflikty. Wybrane filmy ukazują wielokulturowość z perspektywy indywidualnych wyborów i przeżyć bohaterów, ujętych w obrazy filmowe.

Całość została podzielona na dwa główne wątki tematyczne. Pierwszy nakreśli konflikty, rozwijające na styku kultur, przedstawione jednak w sposób oryginalny, wykorzystujący konwencję komedii czy animację. Drugi natomiast poruszy problem odmienności indywidualnych wyborów emocjonalnych w konfrontacji z kulturą tradycyjną – społecznością ortodoksyjnych Żydów oraz tradycją prawosławia. Na zakończenie zostanie przedstawimy obraz nasycony specyficznym humorem wplecionym w wizję niemalże surrealistyczną. Na „Przenikania” złożą się filmy wyprodukowane w ostatnich latach, które zdobyły prestiżowe trofea na festiwalach międzynarodowych, min. Festiwalu Nowe Horyzonty.

 W najbliższą sobotę, 17 stycznia, będzie można zobaczyć „Nagrodę” meksykańskiej reżyserki Pauli Markovitch, historię autobiograficzną, zrealizowaną w koprodukcji francusko – meksykańsko – niemiecko – polskiej z 2011- ego roku.Akcja filmu to seria retrospekcji głównej bohaterki, sięgających okresu dzieciństwa, które przypadło na czas brutalnej dyktatury faszystowskiej w Argentynie. Markovitch, debiutująca tym razem w filmie pełnometrażowym, łączy niejako protest przeciwko brutalizacji stosunków społecznych z indywidualnym dramatem jednostki, wyrażonym z perspektywy dziecięcej wrażliwości. Buduje tym samym opowieść emocjonalną, ale też refleksyjną, nasyconą specyficzną poetyką, uwypukloną w sugestywnych, malarskich ujęciach kamery Wojciecha Staronia.

 „Nagroda” to film wyróżniany na międzynarodowych festiwalach filmowych min. za szczególne walory estetyczne obrazu – scenografię i zdjęcia. Zdobył statuetkę Srebrnego Niedźwiedzia oraz Grand Prix Festiwalu Nowe Horyzonty w roku 2011.

 Projekcję filmów poprzedzi krótka prelekcja. Jak zawsze organizatorzy liczą na zawiązanie swobodnej rozmowy po seansie. Do wspólnego oglądania zapraszają: Świdnicki Klub Filmowy, MBP im. C.K. Norwida w Świdnicy oraz Zero Punkt Kolektyw.

Miejsce spotkania: Sala Cysterska MBP, Franciszkańska 18, 17 stycznia,  godz. 17.00, wstęp wolny.

Piotr Bentkiewicz

plakat przenikania nowy

Poprzedni artykułPiękniejszy świat Beaty: Marzenia o żeglowaniu
Następny artykułZłote Anioły rozdane [FOTO]