Strona główna Bez kategorii Przenikania. Haszysz czy boska interwencja?

Przenikania. Haszysz czy boska interwencja?

2

Świdnicki Klub Filmowy kontynuuje cykl „Przenikania”, poświęcony problematyce wielokulturowości. Tym razem  udamy się na Bliski Wschód, do libańskiej wioski podzielonej konfliktem chrześcijańsko – muzułmańskim. „Dokąd teraz?” Nadine Labaki, który miał swoją premierę w 2011 roku, to dramat utrzymany w konwencji błyskotliwej komedii. Grupa kobiet postanawia zaradzić konfliktowi i w przemyślny sposób odwieść mężczyzn od toczącej się wojny. Zdesperowane nie cofną się nawet przed tym, żeby podsunąć swoim mężom i braciom haszysz czy ukraińskie prostytutki…

Lab

Labaki stawia w filmie pytanie o źródło konfliktu na tle źle rozumianej religii. To równocześnie głos kobiety, ukazującej wojnę jako domenę działania mężczyzn, w którym zwycięża urażona ambicja, konserwatyzm myślenia, pierwotne instynkty dominacji, a może testosteron…? Arabska reżyserka buduje obraz oryginalny, odbiegający od konwencjonalnego ukazywania konfliktów religijnych i etnicznych. Być może dlatego koprodukcja, która stał się w 2012 roku libańskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny, wywołała szereg kontrowersji w krajach arabskich. W niektórych film został poddany ostrej cenzurze obyczajowej, tym bardziej, że zrealizowała go kobieta znana z liberalnych poglądów.

„Dokąd teraz?” to obraz równie zabawny co dramatyczny. Niewątpliwy tragizm tego filmu tkwi w pytaniu, dlaczego krwawa przemoc rodzi się w społeczności lokalnej, która zna przecież formy pokojowej koegzystencji. Pytanie ważne i uniwersalne, które odsyła do wielu podobnych konfliktów, chociażby tego, który wybuchł w latach dziewięćdziesiątych na wielonarodowych Bałkanach czy dramatycznych wydarzeń z historii polsko – ukraińskiej.

Niewątpliwym atutem obrazu Nadine Labaki jest wartka akcja – a dodatkowo dla polskiego widza – ciekawy, orientalny charakter koprodukcji francusko – włosko – egipsko – libańskiej.

 Na film zapraszają: Świdnicki Klub Filmowy, Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy oraz Kolektyw Punkt Zero.

Spotykamy się w sobotę, 31 stycznia o godz. 17.00. Sala cysterska MBP przy Franciszkańskiej 18. Wstęp oczywiście wolny!

Piotr Bentkiewicz

 

Poprzedni artykułPiękniejszy świat Beaty: A to pech!
Następny artykułWielka Rapsodia wystartowała [VIDEO]